Ανίκητος στο τσάμπιονς λιγκ ο Ολυμπιακός

Σπουδαία νίκη σημείωσε ο Ολυμπιακός απέναντι στη Σολνόκι με 7-8 παίρνοντας 3 πολύτιμους βαθμούς ενώ παραμένει στην κορυφή του Α’ ομίλου στο τσάμπιονς λιγκ, κάνοντας το σπουδαίο 4/4.

της Πηνελόπης Γκιώνη

Οι Πειραιώτες αντιμετώπισαν την ουγγρική ομάδα εκτός έδρας για να πάρουν το προβάδισμα από το πρώτο σετ με 2-3 ενώ συνέχισαν με ισοπαλία. Οι ερυθρόλευκοι ήταν αποφασισμένοι να πάρουν το τέταρτο σερί νικημένο παιχνίδι τους στον Α’ όμιλο του τσάμπιονς λιγκ και έτσι συνέχισαν με 1-2 στο τρίτο σετ για να φτάσουν ένα βήμα πιο κοντά στη νίκη. Το τελευταίο σετ ήρθε 1-0 για τη Σολνόκι, με τον Ολυμπιακό όμως να μην αφήνουν περιθώρια για άλλα γκολ, καταφέρνοντας μια σπουδαία νίκη παραμένοντας στην κορυφή και ξεπερνώντας κατά 3 πόντους τη Γιουγκ, που ισοβαθμούσαν.

Στην επόμενη αγωνιστική και συγκεκριμένα στις 19/11 ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει την γερμανική Σπαντάου στην Αθήνα.

Οκτάλεπτα: 2-3, 3-3, 1-2, 1-0
Σολνόκι (Ζίβκο Γκότσιτς): Νάγκι, Ανχιάλ, Λάζιτς 1, Σούμποτιτς 1, Βάρναϊ, Πιγιέτλοβιτς, Γιάνσικ, Ράσοβιτς Β. 1, Ντόρι 1, Μπάτορι, Ντράσοβιτς 3, Σέτχαλμ, Μπάναϊ
Ολυμπιακός (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Μυλωνάκης 2, Σκουμπάκης 1, Γενηδουνιάς, Γιόκοβιτς 1, Μπουλιούμπασιτς 1, Δερβίσης, Κάκαρης 1, Μουρίκης, Γούνας, Αργυρόπουλος – Κανακάκης, Μίτροβιτς 2, Ζιβογίνοβιτς