ΙΣΤΙΟΠΛΟΙΑ

Άνοδος για Καμπουρίδη-Παπαδόπουλο

Ο Παναγιώτης Καμπουρίδης και ο Στάθης Παπαδόπουλος ήταν οι κερδισμένοι της πρώτης ημέρας της τελικής φάσης του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος στα 470. Η τρίτη θέση στη δεύτερη ιστιοδρομία τους ανέβασε οχτώ θέσεις στη γενική κατάταξη.

Το ξεκίνημα των δύο ελληνικών πληρωμάτων στα 470 των ανδρών στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Άαρχους δεν ήταν καλό. Οι Παναγιώτης Μάντης και Παύλος Καγιαλής τερμάτισαν 27οι στην πρώτη ιστιοδρομία της τελικής φάσης και οι Παναγιώτης Καμπουρίδης και Στάθης Παπαδόπουλος ήταν 22οι. Και τα δύο πληρώματα «πέταξαν» αυτές τις βαθμολογίες και είχαν καλύτερη παρουσία στη δεύτερη κούρσα της ημέρας, με τους Καμπουρίδη-Παπαδόπουλο να τερματίζουν τρίτοι και να ανεβαίνουν από την 25η στην 17η θέση της κατάταξης με 65 βαθμούς ποινής στο χρυσό στόλο. Ψηλά, στην έκτη θέση με 43 βαθμούς ποινής και εντός δεκάδας που δίνει δικαίωμα συμμετοχής στην κούρσα μεταλλίου, παρέμειναν οι Μάντης-Καγιαλής, που ήταν 14οι στη δεύτερη ιστιοδρομία της ημέρας.
Στις γυναίκες πολύ καλή παρουσία είχαν στο χρυσό στόλο η Μαρία Μπόζη και η Ραφαηλίνα Κλωναρίδου. Πήραν μία 8η και μία 9η θέση και είναι 18ες με 52 β.π. Στον ασημένιο στόλο, η Δήμητρα Παγίδα και η Σοφία Παπαδοπούλου είχαν μία πέμπτη και μία τέταρτη θέση και με 75 β.π. είναι στην 32η θέση της γενικής κατάταξης.