ΠΕΚΙΝΟ 2015

Άνοιξε η όρεξη στους Κινέζους

Οι σπρίντερ της ασιατικής χώρας μπορεί να μην είναι ευρέως γνωστοί αλλά το ασημένιο μετάλλιο στα 4×100μ. ανδρών ίσως αποτελέσει το έναυσμα για να ξεκολλήσουν από την αφάνεια.

του Στάφανου Σουλιώτη

Ο Γιουσέιν Μπολτ, ο Μοχάμεντ Μο Φάρα, η Άλισον Φίλιξ και η Ντάφνε Σχίπερς άφησαν το στίγμα τους στο 15ο παγκόσμιο πρωτάθλημα που ολοκληρώθηκε εχθές στο Πεκίνο. Για τους Κινέζους όμως οι ήρωές τους δε θα μπορούσαν να είναι άλλοι από τους συμπατριώτες τους σπρίντερ που κατέκτησαν το ασημένιο μετάλλιο στα 4×100 πίσω από τη ανίκητη ομάδα της Τζαμάικα. Η συγκεκριμένη επιτυχία δίνει ελπίδες σε εκατομμύρια ανθρώπους πως ίσως βρήκαν τον νέο Λιου Ξιανγκ.
Ο Ξιανγκ κατέκτησε το πρώτο χρυσό μετάλλιο για τη χώρα σε στιβικό αγώνισμα στα 110μ. εμπ. στους Ολυμπιακούς Αγώνες της Αθήνας. Ωστόσο τέσσερα χρόνια μετά στη Φωλιά του Πουλιού σόκαρε όλη την Κίνα όταν εξαιτίας ενός τραυματισμού στον αχίλλειο τένοντα δε μπόρεσε να εκκινήσει στον προκριματικό. Και σαν να μην έφτανε αυτό, στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου η τύχη του γύρισε εκ νέου την πλάτη όταν ο ίδιος τραυματισμός τον έθεσε νοκ άουτ μόλις στα πρώτα μέτρα της προκριματικής σειράς.
Τώρα όμως μετά τη θετική αύρα που έβγαλε η ομάδα της σκυταλοδρομίας οι ιθύνοντες του κλασικού αθλητισμού της Κίνας πιστεύουν πως μπορούν να «πατήσουν» σε αυτή την επιτυχία και να ελπίζουν σε μελλοντικές διακρίσεις.
Στο παγκόσμιο πρωτάθλημα η Κίνα κατέκτησε εννέα μετάλλια. Το γεγονός πως μόνο ένα ήταν χρυσό την άφησε στην 11η θέση του πίνακα αλλά αντιθέτως στα ύψη είναι οι ελπίδες για κάτι καλό του χρόνου στο Ρίο.
Ο ενθουσιασμός στην κατάμεστη Φωλιά του Πουλιού ήταν διάχυτος όταν η κινεζική ομάδα 4×100 ανέβηκε στο δεύτερο σκαλί του βάθρου μετά την ακύρωση των ΗΠΑ. Ο Μπινγτιάν Σου έγινε ο πρώτος Κινέζος σπρίντερ που κατέβηκε τα 10 δευτερόλεπτα και η χαρά του ήταν απερίγραπτη όταν έκανε το γύρο του θριάμβου με τους συναθλητές τους καθώς εκείνη την ημέρα έκλεινε τα 26 του χρόνια. «Συγκινήθηκα όταν όλοι τραγουδούσαν για τα γενέθλια μου. Είναι ιστορικό μετάλλιο για εμάς», είπε ο Σου.
Η αυλαία των αγώνων έπεσε ιδανικά για την Κίνα με το ασημένιο μετάλλιο του Γουόουι Ζγιανκ στο ύψος και της Λιού Χούιχουι στο ακόντιο.
Αν και η Κίνα έχει παράδοση στο βάδην, ο επικεφαλής της ομοσπονδίας στίβου, Ντου Ζαοκάι, εστίασε στο μετάλλιο της ομάδας 4×100: «Αυτό είναι απόδειξη των προσπαθειών μας κια των χαρακτηριστικών του κινεζικού αθλητισμού», είπε μεταξύ άλλων ο Ζαοκάι και συμπλήρωσε: «Στα 100μ. σημειώσαμε πρόοδο καθώς κατεβήκαμε για πρώτη φορά τα 10 δευτερόλεπτα».
Από την πλευρά του ο νεοεκλεγείς πρόεδρος της IAAF, Σεμπάστιαν Κόου, σημείωσε: «Είναι προφανές πως η Κίνα θα παίξει τεράστιο ρόλο στην ανάπτυξη του στίβου. Δε ήθελαν να κάτσουν επάνω στην επιτυχία του Λιου Σιανγκ αλλά ήθελαν πραγματική πρόοδο οπότε ήταν ευχάριστο που είδα την κινεζική ομάδα σκυταλοδρομίας να τερματίζει δεύτερη όπως επίσης και τη διάκριση στο βάδην».
Οι Κινέζοι έδειξαν ιδιαίτερο ενδιαφέρον για το παγκόσμιο πρωτάθλημα κάνοντας αισθητή την παρουσία τους στη Φωλιά του Πουλιού. Σύμφωνα με τους διοργανωτές, τους πρωινούς αγώνες παρακολούθησαν μ.ο. 34.000 θεατές και τους απογευματινούς μ.ο. 43.000 οι οποίοι ανταμείφθηκαν με τις σπουδαίες επιδόσεις που σημειώθηκαν την περασμένη εβδομάδα.