Άντεξε ένα ημίχρονο

Ο Ολυμπιακός το πάλεψε για ένα ημίχρονο στην Ιταλία αλλά τελικά ηττήθηκε από την Προ Ρέκο με 17-12. Τα χαμένα πέναλτι στοίχισαν στους «ερυθρόλευκους».

του Άκη Ιωακείμογλου

Στο ύψος των περιστάσεων για κάτι περισσότερο από ένα ημίχρονο στάθηκε ο Ολυμπιακός, που αντιμετώπισε εκτός έδρας την Προ Ρέκο και ηττήθηκε με 17-12. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν κοντά στο σκορ στο πρώτο οκτάλεπτο, ενώ ακόμα και όταν οι Ιταλοί έκαναν να ξεφύγουν με τρία γκολ με 7-4 στο δεύτερο οκτάλεπτο, ο Ολυμπιακός και πάλι κατάφερε να μείνει κοντά μειώνοντας σε 7-6. Κομβικό σημείο στο παιχνίδι ήταν ένα πέναλτι του Φουντούλη που απέκρουσε ο πορτιέρο της Προ Ρέκο. Η φάση έγινε στο 3ο λεπτό του τρίτου οκταλέπτου, το σκορ ήταν 10-7 και αντί να μειώσουν οι πρωταθλητές Ελλάδας σε 10-8 στη συνέχεια ξέφυγαν οι Ιταλοί με 11-7 και το σκορ άνοιξε για να φτάσουν οι γηπεδούχοι στο τελικό 17-12.

Προ Ρέκο-Ολυμπιακός 17-12
Οκτάλεπτα 5-3, 3-3, 6-2, 3-4
Προ Ρέκο (Τεμπεστίνι) Πρλαΐνοβιτς 4, Γιόκοβιτς 3, Φιλιόλι 3, Φιλίποβιτς 2, Τζίτο 2, Φοντέλι 2, Πιγιέτλοβιτς 1
Ολυμπιακός (Βλάχος) Γούνας 4, Φουντούλης 3, Μυλωνάκης 1, Μάλιαρακ 1, Ντόσκας 1, Κολόμβος 1, Μουρίκης 1