ΞΙΦΑΣΚΙΑ

Αντίπαλες Γκουντούρα-Γεωργιάδου στο κυρίως ταμπλό της Τύνιδας

Η Δέσποινα Γεωργιάδου πέρασε με επιτυχία από τον προκριματικό γύρο και θα αντιμετωπίσει -δυστυχώς- σε νοκ-άουτ γύρο τη Δώρα Γκουντούρα, η οποία είχε απευθείας εισιτήριο για τη φάση των «64».

του Παναγιώτη Βότση

Η Γεωργιάδου χθες νίκησε 4/6 αναμετρήσεις στη φάση των ομίλων και προκρίθηκε στο προκριματικό ταμπλό των «128» ως 54η. Εκεί, στους νοκ-άουτ γύρους, νίκησε πρώτα 15-7 την Κολομβιανή Τζέσικα Μοράλες και στη συνέχεια 15-12 την Ουκρανή Ολένα Βορόνινα για να πάρει την πρόκριση ως 17η καλύτερη στο κυρίως ταμπλό των «64», όπου περίμεναν ήδη 32 αθλήτριες, ανάμεσα τους και η Γκουντούρα.

Η τύχη όμως δεν ήταν με το μέρος των δύο Ελληνίδων πρωταθλητριών αφού κληρώθηκαν να παίξουν μεταξύ τους στον επόμενο νοκ-άουτ γύρο και έτσι θα κληθούν σήμερα να μονομαχήσουν για μία θέση στις 32 καλύτερες του συγκεκριμένου παγκοσμίου κυπέλλου.

Θυμίζουμε ότι η πρόκριση στη φάση των «32» δίνει περισσότερους, πολύτιμους βαθμούς για την παγκόσμια κατάταξη. Αυτό είναι το τελευταίο παγκόσμιο κύπελλο της σεζόν, ενώ μένει ακόμα το γκραν σλαμ της Μόσχας πριν τους μεγάλους στόχους για το 2019, το ευρωπαϊκό και το παγκόσμιο πρωτάθλημα σπάθης του καλοκαιριού.