Αντιστάθηκε για λίγο

Η ολλανδική Λέιντεν προέβαλλε μία κάποια αντίσταση στον Ολυμπιακό για ένα ημίχρονο. Οι «ερυθρόλευκες» επικράτησαν τελικά με 16-8

του Άκη Ιωακείμογλου

Ένα ημίχρονο κατάφερε να παραμείνει κοντά στο σκορ η ολλανδική Λέιντεν, που αντιστάθηκε όσο μπορούσε στον Ολυμπιακό. Οι «ερυθρόλευκες» προηγήθηκαν με 6-2 στο πρώτο οκτάλεπτο, όμως στο δεύτερο η Λέιντεν κατάφερε να πλησιάσει στα δύο γκολ με το 7-5 να είναι σκορ ημιχρόνου. Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός πάτησε γκάζι και με την Άλκηστη Αβραμίδου να σκοράρει κατά ριπάς έφτασε εύκολα στο τελικό 16-8. Με τη νίκη αυτή ο Ολυμπιακός μαθηματικά εξασφαλίζει την πρόκριση στην προημιτελική φάση της διοργάνωσης και περιμένει το αυριανό ντέρμπι με τη Βουλιαγμένη, που θα κρίνει την πρωτιά στον όμιλο.

Ολυμπιακός-Λέιντεν 16-8
Οκτάλεπτα 6-2, 1-3, 4-3, 5-0

Ολυμπιακός (Παυλίδης) Αβραμίδου 7, Μ. Πλευρίτου 4, Ελ. Πλευρίτου 2, Ασημάκη 1, Μανωλιουδάκη 1, Μπιανκόνι 1
Λέιντεν (Πλάσμαιχερ) Φαν Μπέλκουμ 3, Γιούστρα 2, Αν Φέμκε 1, Κάμπουτ 1, Σλέκινγκ 1