ΤΕΝΙΣ

Απίθανη Σάκκαρη, έσωσε 6 ματς πόιντ και πέρασε στα προημιτελικά!

Η Μαρία Σάκκαρη πραγματοποίησε μια από τις καλύτερες εμφανίσεις της καριέρας της και με τρομερά ψυχικά αποθέματα πήρε την πρόκριση στα προημιτελικά του τουρνουά των 1000 βαθμών του Μαϊάμι.

Κόντρα στην εξαιρετική Τζέσικα Πεγκούλα, η 25χρονη Ελληνίδα τενίστρια πήρε το πρώτο σετ 6-4. Η Αμερικανίδα απάντησε με 6-2 και ισοφάρισε σε 1-1 την αναμέτρηση. Στο τρίτο σετ, μετά από τρομερή μάχη φτάσαμε στο 5-4, υπέρ της Πεγκούλα και στο 40-30 υπέρ της Αμερικανίδας που πήγε να κάνει το μπρέικ στο σερβίς της Σάκκαρη για να πάρει τον αγώνα. Αυτό που ακολούθησε ήταν εκπληκτικό. Η Έλληνίδα τενίστρια έσωσε έξι ματς πόιντ(!) για να πάρει τελικά το τρίτο σετ στο τάι μπρέικ με 7-6 και μαζί τη νίκη με 2-1!
Στα προημιτελικά η Σάκκαρη θα αντιμετωπίσει το Νο2 του ταμπλό (και Νο3 της παγκόσμιας κατάταξης) Ναόμι Οσάκα που επικράτησε της Ελιζέ Μέρτενς 2-0 (6-3, 6-3).
Στα υπόλοιπα ζευγάρια, η Μπιάνκα Αντρέεσκου νίκησε 2-1 (3-6, 6-3, 6-2) την Γκαρμπίνε Μουγκουρούθα και να παίξει κόντρα στην Σάρα Σορίμπες Σόρμο που νίκησε 2-1 (6-4, 0-6, 6-1) την Ονς Ζαμπέρ.
Η Ελίνα Σβιτολίνα νίκησε 2-1 (2-6, 7-5. 7-5) την Πέτρα Κβίτοβα και η Αναστασία Σεβάστοβα 2-0 (6-1, 7-5) την Άνια Κόνγιουχ.
Το Νο1 του ταμπλό και της παγκόσμιας κατάταξης, Άσλι Μπάρτι, νίκησε τη Βικτόρια Αζαράνκα 2-1 (6-1, 1-6, 6-2) και θα αντιμετωπίσει την Αρίνα Σαμπαλένκα που επικράτησε 2-0 (6-1, 6-2) επί της Μαρκέτα Βοντρούσοβα.