Απίθανη νίκη του ΠΑΟΚ με 3-1 επί της Χάλκμπανκ κι ελπίδες πρόκρισης

Ο ΠΑΟΚ, αν και έπαιξε χωρίς τους Βαλκίερς, Σαφράνοβιτς, αν και προέρχονταν από την κακή εμφάνιση και την ήττα κόντρα στον Ολυμπιακό, αν και δεν είχε πείσει μέχρι τώρα ότι είχε βρει τα πατήματα του κατάφερε να κερδίσει με 3-1 την πρωταθλήτρια Τουρκίας Χάλκμπανκ!

Ο Δικέφαλος μετρούσε τέσσερις ήττες σε ισάριθμα ματς στο τσάμπιονς λιγκ, αλλά γνώριζε πως σήμερα έπαιζε τα ρέστα του στην προσπάθεια του να διεκδικήσει την πρόκριση του στους «12» ως μία από τις τρεις καλύτερες τρίτες των ομίλων (και όχι δύο όπως λανθασμένα είχαμε γράψει αρχικά), πέτυχε την πιο σπουδαία νίκη της χρονιάς, με μία μεγάλη ανατροπή στο δ’ σετ (από 22-24, 26-24).
Πέρα από τη νίκη όμως ο ΠΑΟΚ κέρδισε σήμερα έναν παίκτη, καθώς ο Δημήτρης Κωνσταντινίδης ήταν εκπληκτικός. Ναι τα εύσημα ανήκουν στον 38χρονο Τερζή, στον τραυματία Τακουρίδη και σ’ όλους τους υπόλοιπους, αλλά η σημερινή ήταν η πρώτη μεγάλη βραδιά του Θρακιώτη λίμπερο που έδωσε ενέργεια και με τις απίστευτες άμυνες του έβγαλε το κάτι παραπάνω στην πίσω ζώνη, κι επέτρεψε στην ομάδα του να είναι τόσο ανταγωνιστική (με εξαίρεση το β’ σετ).
Στο (σχεδόν άδειο ) PAOK Sports Arena, ο ΠΑΟΚ βρέθηκε στο πρώτο σετ να χάνει με 8-12, όμως ο Τακουρίδης πήγε στο σερβίς κι έφυγε με το σκορ πλέον στο 15-12, με τους ασπρόμαυρους να τρέχουν συνολικό σερί 17-4 (!!!) για το 1-0!
Εξίσου εύκολα οι Τούρκοι ισοφάρισαν σε 1-1, για να φτάσουμε στο καθοριστικό τρίτο σετ, όπου έγινε ο κακός χαμός. Ο ΠΑΟΚ με Ουσίκοφ προηγήθηκε 11-7, αλλά κόλλησε στα σερβίς του Γκιουνές για το 11-11 με τους Τούρκους να ξεφύγουν 17-19 και το 22-22 αν γίνεται 24-22 με τον Σούμπασι. Ο Ουσίκοφ μείωσε, ο Τερζής (!) έκοψε στο μπλοκ τον Σούμπασι, ο Κουμεντάκης με νέο μπλοκ στον Ερνάντεθ έκανε το 25-24 και με άουτ του Σούμπασι το σετ πήγε στον ΠΑΟΚ (καθώς και το βίντεο που ζήτησαν οι Τούρκοι για μπλοκ δεν τους δικαίωσε).
Η Χαλκ μπήκε στο δ’ σετ αποφασισμένη να στείλει το ματς στο τάι μπρέικ αφού καιγόταν για τη νίκη, προηγήθηκε με 4-8, 5-10 όμως ο ΠΑΟΚ δεν τα παράτησε. Με καλό σερβίς στον Σούμπασι, χάλασε την υποδοχή των Τούρκων και με σερί 8-2 προσπέρασε με 13-12 για να τελειώσει το ματς στο 21-19, όταν Πέτριτς και Τσερνοκόζεφ κάρφωσαν άουτ και το ματς τελείωσε με χαμένο σερβίς του Λοχ.
Τώρα πλέον ο ΠΑΟΚ πρέπει να περιμένει όλα τα αυριανά αποτελέσματα για να ξέρει τι χρειάζεται, αλλά το σίγουρο είναι ότι την τελευταία αγωνιστική πρέπει να κερδίσει με καθαρό σκορ την Σασταμάλα.
Τα σετ: 25-16, 16-25, 26-24, 25-20.
ΠΑΟΚ (Ρίτσι) Κουμεντάκης 15 (13/27 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 52% υπ. – 17% άριστες), Τακουρίδης 6 (4/12 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Πελεκούδας 6 (5/12 επ., 1 άσο),Τερζής 3 (1/2 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Γκιόν 16 (12/21 επ., 4 μπλοκ. 33% υπ. – 10% άριστες), Ουσίκοφ 19 (18/41 επ., 1 μπλοκ), Κωνσταντινίδης –λ (37% υπ.-29% άριστες) / Σακόγλου 2 (2/9 επ.), Στίγκας, Βαλκίερς.
Χάλκμπανκ (Κόβατς) Πέτριτς 16 (14/29 επ., 2 μπλοκ, 68% υπ. – 21% άριστες), Σούμπασι 14 (12/25 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ. 47% υπ. – 13% άριστες), Μπατούρ 3 (2/9 επ., 1 μπλοκ), Γκιουνές 10 (6/10 επ., 4 μπλοκ), Ιερεθουέλο 4 (3/6 επ., 1 μπλοκ), Ερνάντεθ 13 (12/30 επ., 1 μπλοκ), Γεσιλμπουρτνάκ –λ (52% υπ. – 35% άριστες) / Ντεμίρτσιλερ-λ, Τσαμ, Λοχ, Τσερνοκόζεφ.