ΤΕΝΙΣ

Αποστολή Μελβούρνη: Απίθανη Σάκκαρη, πέρασε στoυς «16»!

Η Μαρία Σάκκαρη έκανε αυτό που έπρεπε στη Μάργκαρετ Κορτ αρένα και υπέταξε το Νο11 της κατάταξης WTA και Νο10 του ταμπλό, τη Μάντισον Κις.

Μελβούρνη Παναγιώτης Βότσης

Με εκπληκτική εμφάνιση ολοκλήρωσε τον αγώνα στα δύο σετ, με σκορ 6-4, 6-4. Στο πρώτο σετ ήταν καταιγιστική και εκμεταλλεύτηκε το μουδιασμένο ξεκίνημα της δυνατής κατά τα άλλα Κις, κάνοντας το 5-2. Η Αμερικανίδα απάντησε προς στιγμήν κάνοντας μπρέικ και μετά το 5-4, όμως η Σάκκαρη δεν της έκανε τη χάρη στο σερβίς της και με την τρίτη ευκαιρία για σετ πόιντ έκανε το πρώτο βήμα. Στο δεύτερο σετ η Κις ξεκίνησε πιο δυναμικά και πήρε προβάδισμα με 4-2, όμως η Σάκκαρη βρήκε και πάλι απαντήσεις στο παιχνίδι της και με 4 σερί γκέιμ κλείδωσε το τελικό αποτέλεσμα σε μόλις 1 ώρα και 15 λεπτά. Η Ελληνίδα έδειξε ιδιαίτερα ανανεωμένη σε σχέση με το τελευταίο της παιχνίδι με μόλις 21 αβίαστα λάθη, σε σχέση με τα 40 της Κις.

Οι Έλληνες στην κερκίδα ήταν διασκορπισμένοι σε διάφορα σημεία της εξέδρας, όμως και πάλι τραγουδούσαν και ζητωκραύγαζαν για τη Σάκκαρη χωρίς να προκαλέσουν καθόλου.