Αποκαταστάθηκαν οι αδικίες

Στον ΣΕΓΑΣ αποφάσισαν να αποκαταστήσουν τις αδικίες του σχεδιασμού, καθώς μή μπορώντας να κάνουν διαφορετικά, έβαλαν Μπανιώτη και Φιλιππίδη εκεί που πραγματικά ανήκουν. Στην πρώτη κατηγορρία.

Η πέμπτη θέση του Μπανιώτη στον τελικό του ύψους του παγκοσμίου πρωταθλήματος κλειστού και η 7η του Κώστα Φιλιππίδη, πληρούν σύμφωνα με το γράμμα του νόμου τις προδιαγραφές για να ανήκουν στην πρώτη κατηγορία. Αναφερόμαστε σε αποκατάσταση της αδικίας, καθώς οχυρωμένοι στο… γράμμου του νόμου το συμβούλιο του ΣΕΓΑΣ δεν αναγνώρισε το γεγονός ότι ο Μπανιώτης συμμετείχε σε τελικό παγκόσμιου στο Πεκίνο και έμεινε στο γεγονός ότι ήταν 14ος καθώς είχε την ατυχία λόγω ισοπαλίας, οι 12 του τελικού να γίνουν 14.
Αδικία μεγάλη ήταν και αυτό που συνέβη με τον Κώστα Φιλιππίδη που βρέθηκε στη Β΄κατηγορία μετά από την καλύτερη χρονιά της καριέρας του. Με πανελλήνιο ρεκόρ και δεύτερη θέση στο ντάιαμοντ λιγκ, έχασε την πρώτη κατηγορία γιατί σε έναν αγώνα δεν ήταν καλός. Ευτυχώς και για τον ίδιο τα δεδομένα άλλαξαν.
Στην πρώτη κατηγορία συμπεριλήφθηκε και η Βούλα Παπαχρήστου καθώς κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο τριπλούν και αυτό ήταν αρκετό για να την τοποθετήσει στην Α’ κατηγορία η οποία πλέον αποτελείται από τους εξής αθλητές και αθλήτριες:
Κατερίνα Στεφανίδη, Νικόλ Κυριακοπούλου, Βούλα Παπαχρήστου Αντώνης Μάστορας, Κώστας Φιλιππίδης, Κώστας Μπανιώτης και Λυκούργος Τσάκωνας.