ΤΖΟΥΝΤΟ

Αποκλεισμός για Αζωίδη και Τελτσίδου

Δεν εξελίχθηκε καλά η δεύτερη μέρα του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος τζούντο που διεξάγεται στη Βαρσοβία, με τις πρώτες ελληνικές συμμετοχές να ολοκληρώνονται πρόωρα.

Πρώτη ξεκίνησε να αγωνίζεται η Ελισάβετ Τελτσίδου, στην κατηγορία των 70 κιλών. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια βρέθηκε αντίπαλη με την Γιοβάνα Πέκοβιτς από το Μαυροβούνιο η οποία αν και βρέθηκε να χάνει από την Τελτσίδου με ένα βαζάαρι, αλλά και στις ποινές (είχε δύο έναντι μιας), 2:12 πριν από τη λήξη της αναμέτρησης κατάφερε να περάσει λαβή και να πάρει το ίπον από την Ελληνίδα τζουντόκα για να την αποκλείσει από την επόμενη φάση.
Ελάχιστα δευτερόλεπτα πριν ολοκληρώθεί ο αγώνας της Τελτσίδου, στο διπλανό τατάμι μπήκε ο Γιώργος Αζωίδης για να αγωνιστεί στα 73 κιλά. Ο Έλληνας πρωταθλητής, πέρσι ήταν ο νικητής της κατηγορίας στο ευρωπαϊκό όπεν. Φέτος όμως βρέθηκε εκτός νωρίς και απρόσμενα αφού ηττήθηκε από τον Τούρκο Μουράτ Μπεκτάς που επικράτησε με ένα βαζάαρι.
Στην ίδια κατηγορία αγωνίστηκε και ο Κύπριος Ρούντολφ Κουρτίδης, ο οποίος όμως ηττήθηκε στον πρώτο αγώνα από τον Εσθονό, Άντρε Σέπα με ίπον στο 1:26.