Αποκλεισμός για Τσιτσιπά – Λόπεζ που έχουν μέλλον στο διπλό

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς και ο Φελισιάνο Λόπεθ δεν κατάφερε να νικήσουν έναν από τα καλύτερα δίδυμα του διπλού στο τένις έδειξαν όμως ότι οι δυο τους έχουν προοπτική στο διπλό.

Ο 23χρονος Έλληνας και ο 40χρονος Ισπανός, ηττήθηκαν στον προημιτελικό της Βιέννης από τους Κολομβιανούς Χουάν Σεμπαστιάν Καμπάλ και Ρομπέρ Φάρα με 2-1. Τα δύο ζευγάρια έχασαν από ένα γκέιμ στο πρώτο σετ, για αυτό και έλυσαν τις διαφορές τους στο τάι μπρέικ. Ο Καμπάλ και ο Φαρά είχαν προβάδισμα τριών πόντων (5-2), με τους Τσιτσιπά και Λόπεθ να ισοφαρίζουν (5-5). Χάρη σε ένα πόντο στο σερβίς του και σε ένα από χαμένο σερβίς των Τσιτσιπά και Λόπεθ, το δίδυμο των Κολομβιανών πήρε το πρώτο σετ με 7-5 στο τάι μπρέικ. Στο δεύτερο σετ, τα δύο ζευγάρια παικτών κράτησαν το σερβίς τους και το αποτέλεσμα κρίθηκε στοτάι μπρέικ . Οι Τσιτσιπάς/Λόπεθ παρότι στην αρχή έχασαν δύο φορές το σερβίς τους, αποσόβησαν τέσσερα match point και νίκησαν τους Καμπάλ/Φαρά με 7-9, κάνοντας το 1-1 στα σετ.
Ο αγώνας κρίθηκε στο σούπερτάι μπρέικ, οπού οι Καμπάλ/Φαρά με το τρίτο ματς πόιντ π΄ήραν το εισιτήριο για την επόμενη φάση, οπού θα αντιμετωπίσουν στα ημιτελικά τους Κροάτες Μέκτιτς/Πάβιτς ή τον νικητή του ζευγαριού Μαχούτ/Μαρτίν και Ζιλέ/Κέπφερ.