ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ

Αποκλείστηκε η Μπογκόρια του Γκιώνη

Έξω από τα ημιτελικά του τσάμπιονς λιγκ επιτραπέζιας αντισφαίρισης έμεινε η Μπογκόρια του Παναγιώτη Γκιώνη.

Στη ρεβάνς των προημιτελικών έχασε στη Ρωσία από την TTSC UMMC με 3-1 και αποκλείστηκε στα σετ, καθώς στον πρώτο προημιτελικό είχε επικρατήσει εκείνη με το ίδιο σκορ. Το πολωνικό κλαμπ είχε τότε υπέρ του 11-9 τα σετ, όμως στο Εκατερίνμπουργκ ήταν 10-5 σε βάρος του κι έτσι έμεινε εκτός τελικής 4άδας με συνολικό σκορ 16 σετ υπέρ και 19 κατά. Ο Γκιώνης είχε την ευκαιρία να γίνει ο «ήρωας» για την ομάδα του, όμως κάμφθηκε στις λεπτομέρειες στο καθοριστικό τέταρτο επί μέρους ματς. Στον άλλο προημιτελικό στη Ρωσία, που έμμεσα είχε κι αυτός ενδιαφέρον για τους Έλληνες φίλους του αθλήματος, τα πράγματα είχαν την αναμενόμενη εξέλιξη. Η Όρενμπουργκ νίκησε και δεύτερη φορά τη γαλλική Ενεμπόν με 3-1 κι εξακολουθεί να υπερασπίζεται τον τίτλο της. Ο Κωνσταντίνος Αγγελάκης και ο Γιώργος Σταματούρος δεν ήταν στην αποστολή της Ενεμπόν. Στα ημιτελικά προέκυψαν γερμανορωσικές «μονομαχίες». Η Όρενμπουργκ θα συναντήσει τη Σααρμπρίκεν και η UMMC την Μπορούσια Ντίσελντορφ.