ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ

Αποκλείστηκε ο Γκιώνης

Στη δεύτερη προκριματική φάση και τον 1ο γύρο των νοκ άουτ σταμάτησε η πορεία του Παναγιώτη Γκιώνη στο γερμανικό World Tour που διεξάγεται στη Βρέμη.

Ο κορυφαίος Έλληνας αθλητής της επιτραπέζιας αντισφαίρισης κάμφθηκε από τον Χο Κβαν Κιτ από το Χονγκ Κονγκ με 4-2 σετ και δεν μπόρεσε να φτάσει στον καθοριστικό αγώνα για την πρόκριση στο κυρίως ταμπλό. Ο Γκιώνης άρχισε πολύ καλά το παιχνίδι και προηγήθηκε 3-0, όμως ο 21χρονος αντίπαλός του ισορρόπησε γρήγορα και τελικά κατέκτησε το 1ο σετ. Στο επόμενο ο Έλληνας άσος κάπου έχασε την συγκέντρωσή του κι έκανε λάθη. Ξαναμπήκε στο παιχνίδι στο 3ο σετ όταν με καλές άμυνες και ορισμένες έξυπνες μπαλιές με το κομπίνα λάστιχο είχε ξέσπασμα με πέντε πόντους στη σειρά. Στο 4ο σετ αντέδρασε πετυχημένα στο αρχικό 2-5 κι έχασε ευκαιρία να ισοφαρίσει. Πέρασε μπροστά με 6-5, ωστόσο είδε τον πρωταθλητή από το Χονγκ Κονγκ ν’ ανοίγει το παιχνίδι με δυνατές επιθέσεις και να τον παίζει σωστά μπρος-πίσω για να κάνει το 3-1 σετ. Στο 5ο σετ το αρχικό 5-2 έγινε 5-5 και ο Κώστας Βατσακλής πήρε τάιμ άουτ. Η διακοπή απέδωσε, ο αθλητής του κράτησε εξαιρετικά την μπάλα στο τραπέζι και μείωσε εκ νέου. Στο 6ο σετ όμως, ο Χο Κβαν Κιτ τον υποχρέωσε ξανά να «τρέξει» πολύ στο τραπέζι. Πήρε μικρό προβάδισμα, ο Γκιώνης δεν βρήκε λύσεις ούτε από την επίθεση και γράφτηκε το τελικό 4-2. Η εξέλιξη 8-11, 6-11, 11-5, 7-11, 11-5 και 7-11.