Αποκλείστηκε ο χρυσός Ολυμπιονίκης Μάρεϊ

Ο Άντι Μάρεϊ γνώρισε την πρώτη του ήττα μετά από τέσσερις μήνες και αποκλείστηκε από την τελική τετράδα του US Open, χάνοντας την ευκαιρία να επαναλάβει τον θρίαμβο του 2012, όταν μετά το χρυσό στους Ολυμπιακούς του Λονδίνου είχε κατακτήσει τον μοναδικό του τίτλο στη Νέα Υόρκη.

του Σούλη Μέζου

Ο Σκοτσέζος, Νο2 στον κόσμο, ξεκίνησε σαρωτικά κατακτώντας το πρώτο σετ με 6-1 και όλα έδειχναν ότι θα έφτανε στη νίκη απέναντι στον Ιάπωνα Κέι Νισικόρι, Νο6 στο ταμπλό, που βρήκε πάντως την δύναμη να τον ισοφαρίσει παίρνοντας το δεύτερο σετ με 6-4. Το τρίτο πήγε με το ίδιο σκορ στον Μάρεϊ. Το τέταρτο προμηνυόταν συγκλονιστικό.
Με το σκορ στο 1-1 και τον Μάρεϊ να προηγείται 15-40 και να έχει διπλή ευκαιρία για μπρέικ, ένα πρόβλημα δημιουργήθηκε σε κάποιο από τα μεγάφωνα του γηπέδου, με τον διαιτητή να ζητά επανάληψη ενός πόντου που έχασε ο Ιάπωνας. Ο Μάρεϊ διαμαρτυρήθηκε επειδή σε αντίστοιχη περίπτωση νωρίτερα, δεν είχε διακοπεί το παιχνίδι. Τελικά εξαιτίας και του εκνευρισμού του, έχασε το γκέιμ και δεν πήρε άλλο σε εκείνο το σετ.
Ο Ιάπωνας φτάνοντας σε ένα άνετο 6-1 ισοφάρισε στα σετ αλλά και σε αριθμό συνολικών γκέιμς μέχρι στιγμής στο παιχνίδι, με τους διοργανωτές να αποδίδουν το πρόβλημα που δημιουργήθηκε σε δυσλειτουργία των ηχητικών εγκαταστάσεων. Μοιραία οδηγηθήκαμε σε πέμπτο και τελευταίο σετ, όπου ο Νισικόρι αποδείχθηκε πιο ψύχραιμος και κερδίζοντας με 7-5, στέρησε από τον Μάρεϊ την δυνατότητα να προκριθεί σε έβδομο σερί τελικό στις ισάριθμες τελευταίες διοργανώσεις που έχει λάβει μέρος. O Ιάπωνας παραμένει αήττητος στο αμερικάνικο όπεν κόντρα σε αντιπάλους που είναι το Τοπ10, έχοντας ρεκόρ 5-0.
Ο Βρετανός πήγαινε να δημιουργήσει ένα ξεχωριστό ρεκόρ με την κατάκτηση του δεύτερου τίτλου του στο Γουίμπλεντον, την κατάκτηση του δεύτερου συνεχόμενου χρυσού Ολυμπιακού μεταλλίου του στο Ρίο αλλά και τις νίκες στο Κουινς και στην Ρώμη. Επίσης έχασε την ευκαιρία να μπει σε ένα ξεχωριστό κλαμπ τενιστών που έχουν φτάσει στους τελικούς και των τεσσάρων τουρνουά γκραν σλαμ στο ίδιο ημερολογιακό έτος, ένα κλαμπ στο οποίο μετέχουν μόνον οι Ροντ Λέιβερ, Ρότζερ Φέντερερ και Νόβακ Τζόκοβιτς.
Ο Μάρεϊ βρέθηκε αρκετές φορές σε θέση ισχύος αλλά δεν κατάφερε να τελειώσει υπέρ του το ματς. «Σίγουρα θα μπορούσα να έχω κερδίσει, αλλά υπήρξαν τους τελευταίους μήνες και παιχνίδια που θα μπορούσα να έχω χάσει και τελικά κέρδισα, όπως απέναντι στον Στιβ Τζόνσον στα προημιτελικά των Ολυμπιακών Αγώνων ή απέναντι στον Φονίνι στον τέταρτο γύρο της ίδιας διοργάνωσης», είπε μετά την ήττα του ο Άντι Μάρεϊ, που σε αντίθεση με όσα έκανε κατά την διάρκεια του αγώνα, απέφυγε να αναζητήσει δικαιολογίες για την ήττα.