Αποστολή Γκουανγκτζού 2019: Ισοπαλία με Μαυροβούνιο, τελικός με Σερβία

Δύο πρόσωπα έδειξε η Εθνική στην αναμέτρηση με το Μαυροβούνιο για την 2η αγωνιστική του πρώτου ομίλου. Ένα κακό και ένα εξαιρετικό που οδήγησε σε ανατροπή για την Εθνική και στο τελικό 10-10.

Γκουανγκτζού Θανάσης Νικολάου
[email protected] follow me@ThanNikolaou

Η Εθνική ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ με τον Σκουμπάκη για να απαντήσει το Μαυροβούνιο με τον Ίβοβιτς. Το ίδιο… σενάριο ακολούθησε άλλες δύο φορές στην πρώτη περίοδο (3-3). Με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, το Μαυροβούνιο πέρασε για πρώτη φορά μπροστά με τον Μπργκουλιάν.

Οι Μαυροβούνιοι έκαναν σερί 3-0, η ΕΘνική έμεινε χωρίς σκορ για οκτώ λεπτά (0/4 στον παίκτη παραπάνω) για να φτάσουμε το 5-3 μέχρι να ξεκολήσει την Εθνική ο Σκουμπάκης μειώνοντας σε 5-4 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Καλύτερη επιθετικά η Εθνική στο τρίτο οκτάλεπτα βρήκε διαδρόμους και κατάφερε να σκοράρει τέσσερις φορές. Συνεχίζει όμως να έχει προβλήματα στην άμυνα. Το οκτάλεπτο έκλεισε στο 9-8 υπέρ των Μαυροβούνιο, όμως με το ξεκίνημα της τελευαίας περιόδου, η Εθνική εκμεταλεύτηκε το μομέντουμ και με δύο γκολ του Αργυρόπουλου Κανακάκη και του Γούνα, η ελληνική ομάδα πέρασε μπροστά στο σκορ 10-9 στο 6:11.

Στην τελευταία φάση του αγώνα κρίθηκε η αναμέτρηση Ελλάδας – Μαυροβούνιου. Η Εθνική είχε την τελευταία επίθεση στα 21 δευτερόλεπτα με το σκορ να είναι 10-10 αλλά ο Βλαχόπουλος δεν μπόρεσε να σκοράρει και όλα θα κριθούν στην αναμέτρηση Ελλάδα – Σερβία την τελευταία αγωνιστική με τη νικήτρια να είναι και η πρώτη στον όμιλο.

Οκτάλεπτα 3-3, 1-2, 4-4, 2-1
Ελλάδα (Βλάχος) Γενηδουνιάς 1, Σκουμπάκης 2, Παπαναστασίου 1, Δερβίσης 1, Αργυρόπουλος Κανακάκης 2, Κολόμβος 1, Γούνας 2.
Μαυροβούνιο (Γκοΐκοβιτς) Μπργκούλιαν 1, Ράντοβιτς 1, Γιάνοβιτς 3, Ντούρντιτς 1, Ίβοβιτς 2, Ντράσκοβιτς 1, Μούρισιτς 1