Αποστολή Μελβούρνη: Ο πρώτος αποκλεισμός-έκπληξη

Ο Καναδός Ντένις Σαποβάλοφ (Νο13) ήταν ο πρώτος τενίστας που έμεινε εκτός όπεν μεταξύ αυτών που θεωρούνται κορυφαίοι ή ανερχόμενοι στη διοργάνωση.

Μελβούρνη Παναγιώτης Βότσης

Ο 21χρονος που θεωρείται από αρκετούς ως ένας από τα νέα αστέρια υπέκυψε από τον πρώτο γύρο κόντρα στον 28χρονο Ούγγρο Μάρτον Φούτσοβιτς (Νο67) με σκορ 3-6, 7-6(7), 1-6, 6(3)-7. Ο δεύτερος έκανε εξαιρετικό παιχνίδι με αρκετές εντυπωσιακές επιστροφές και νικηφόρα ράλι (27 χτυπήματα το μεγαλύτερο) και βρήκε απαντήσεις στο παιχνίδι του εκνευρισμένου Σαποβάλοφ. Ο Καναδός από το πρώτο σετ είχε αρχίσει να χάνει την ψυχραιμία του, πράγμα που βγαζει νήμα αν σκεφτεί κανεις ότι έκανε 17 αβίαστα λάθη και 5 νταμπλ φολτ από το 1ο κιόλας σετ. Μάλιστα μετά από ένα μπρέικ που δέχθηκε στο 2ο σετ πέταξε τη ρακέτα του στο έδαφος. Με ψυχή κατάφερε και κέρδισε το 2ο σετ στο τάι μπρέικ, στη συνέχεια έχασε αψυχολόγητα εύκολα το τρίτο σετ για να βρει και πάλι τον εαυτό του στο 4ο και καθοριστικό. Εκεί προηγήθηκε με μπρέικ και είχε το πάνω χέρι με 2-0 όμως ο Φούτσοβιτς πήρε τα πάνω του και απάντησε λίγο αργότερα κάνοντας το 4-5. Το γκέιμ πήγε στο τάι μπρέικ και ο πιο ψύχραιμος Ούγγρος «καθάρισε» κρίσιμους πόντους και είχε περιθώριο για 4 ματς πόιντς, το οποίο δεν άφησε ανεκμετάλλευτο. Ο αγώνας διήρκεσε συνολικά 3 ώρες και 13 λεπτά.

Σασπένς είχε και το ματς του Βρετανού Νταν Έβανς (Νο30) με τον Αμερικανό Μακένζι Μακντόναλντ. Ο πρώτος βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο μετά από δύο χαμένα σετ σε 3-6 και 4-6 όμως στη συνέχεια έκανε την επιστροφή της ημέρα με 6-1, 6-2, 6-3 και πήρε την πρόκριση για το 2ο γύρο.