ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΤΟΚΙΟ: Τζωρτζάκης: «Υπήρχαν στιγμές που ανατρίχιαζα την ώρα του αγώνα»

Ο Χανιώτης ποδηλάτης φάνηκε ότι είχε προετοιμαστεί νοητικά και σωματικά για την κούρσα της ζωής του στην πρώτη του Ολυμπιακή διαδρομή.

Η ποδηλασία δρόμου είναι ένα από τα αγωνίσματα που απαιτούν πέρα από εξαιρετική φυσική κατάσταση και πολύ μυαλό, γρήγορη διαχείριση πληροφοριών και γρήγορη λήψη απόφασης μέσα κούρσα. Ο έμπειρος Πολυχρόνης Τζωρτζάκης είχε μελετήσει πάρα πολύ καλά την πολύ δύσκολη Ολυμπιακή διαδρoμή των 234 χιλιομέτρων, και πριν έρθει στους Ολυμπιακούς και όσο προπονήθηκε στην Ιαπωνία. Είχε από νωρίς καταστρώσει την τακτική του και πήρε ένα υπολογισμένο ρίσκο, έμεινε για μεγάλο τμήμα του αγώνα στην κορυφή και εν τέλει τερμάτισε στην 63η θέση μεταξύ των 83 που τερμάτισαν και των 130 που πήραν θέση στην εκκίνηση. Ο αθλητής του Παναγιώτη Μαρεντάκη απόλαυσε κάθε στιγμή του αγώνα, όπως φάνηκε και από τις δηλώσεις που έκανε μετά στο Sportsfeed: «Κατέθεσα ό,τι είχα μέσα μου σήμερα. Η τακτική μου ήταν τέλεια, ήξερα ότι μπορούσα να αποσπαστώ με την πρώτη επίθεση της ημέρας που σε συνδυασμό με την ζέστη και το προφίλ της διαδρομής ήταν ρίσκο αλλά μου βγήκε γιατί ήμουν σε τρομερή ημέρα. Είμαι πολύ χαρούμενος γιατί και τα ελληνικά χρώματα έδειξα για το μεγαλύτερο μέρος του αγώνα αλλά και ήρθε ένας καλός τερματισμός. Υπήρχαν στιγμές που ανατρίχιαζα την ώρα του αγώνα, μόνο και μόνο που σκεφτόμουν που ήμουν».