ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΤΟΚΙΟ: 63ος ο Τζωρτζάκης στο δρόμο αντοχής

Ο Χανιώτης ποδηλάτης τερμάτισε τη δύσκολη Ολυμπιακή διαδρομή στους πρόποδες του όρους Φούτζι και κατέκτησε την 63η θέση στο σύνολο.

Για έναν αθλητή ποδηλασίας δρόμου που εκπροσωπεί μόνος του τη χώρα του και δεν έχει ομάδα να τον περιβάλλει ο τερματισμός και μόνο είναι τεράστια επιτυχία. Ο Πολυχρόνης Τζωρτζάκης ολοκλήρωσε τα 234 χιλιόμετρα της δύσκολης Ολυμπιακής διαδρομής σε 6 ώρες 16 λεπτά και 53 δευτερόλεπτα, 11 λεπτά πίσω από τους νικητές. Του αξίζουν πολλά συγχαρητήρια για την μεγάλη προσπάθεια. Μόλις 82 αθλητές τερμάτισαν από τους 130 που βρέθηκαν στην εκκίνηση. Πρέπει να σημειωθεί ότι για μεγάλο κομμάτι της κούρσας ήταν στο προπορευόμενο γκρουπ.

Ο Κολομβιανός Ρίτσαρντ Καράπαζ χάρισε το χρυσό μετάλλιο στη χώρα του μετά την 3η θέση στη γενική κατάταξη του γύρου Γαλλίας. Ακολούθησαν στο βάθρο ο Βέλγος Βαν Άερτ και ο Σλοβένος Πογκάτσαρ. Ο «χάλκινος» ήταν και ο φετινός νικητής του γύρου Γαλλίας. Ακολουθούν τα αποτελέσματα: