CEV Eurovolley 2019

Αποστολή Άγκυρα: Αυτοκτόνησε η Κροατία

Χωρίς την πολύ μεγάλη έκπληξη, καθώς τα φαβορί ήταν σοβαρά, ξεκίνησαν κι οι άλλοι τρεις όμιλοι του Ευρωβόλεϊ, με το μεγάλο ματς να γίνεται στη Βουδαπέστη.

Άγκυρα Δημήτρης Τυχάλας

Ξεκινώντας από τον 2ο όμιλο η οικοδέσποινα Πολωνία ξεκίνησε για περίπατο κόντρα στην Σλοβενία, αλλά ζορίστηκε και ειδικά στο γ’ σε είδε το 21-14 να γίνεται 24-23, πριν πάρει τη νίκη. Αλλαγή έπαιξε η Έρζεν του ΠΑΟΚ με 1/6 επιθέσεις. Περίπατος της Ιταλίας κόντρα στην αδύναμη Πορτογαλία (είχε 1 μπλοκ, 1 άσο και 24% στην επίθεση), ενώ εύκολα επικράτησε και το Βέλγιο της Ουκρανίας.

Στον 3ο όμιλο Κροατία και Αζερμπαϊτζαν έπαιζαν 2.5 ώρες με τις δύο ομάδες να έχουν από 166 επιθέσεις, τις Κροάτισες να τελειώνουν 63 και οι Αζέρες 58, αλλά οι τελευταίες είχαν 16 μπλοκ (7 η Χασάνοβα). Η διαγώνια της Κροατίας Φαμπρίς πήρε 72 (!!!) επιθέσεις (τελείωσε τις 27) με την Κροατία να προηγείται με 24-22 στο δ’ σετ, αλλά να το χάνει 24-26. Η οικοδέσποινα Ουγγαρία δεν έβγαλε μάτια, αλλά η Εσθονία δεν βλεπόταν καθώς είχε 1 μπλοκ, 27% στην επίθεση και κορυφαία σκόρερ με… 5 πόντους, ενώ η γηπεδούχος ομάδα με 8 άσους και 9 μπλοκ κατάφερε να κάνει σ’ αυτό το ματς 21 λάθη.
Τέλος η Ολλανδία κέρδισε 3-0 την Ρουμανία με τον Αμερικανό τεχνικό της κ. Μόρισον να μην κάνει ούτε μια αλλαγή και στο γ’ σετ προφανώς οι αθλήτριες του ξέσπασαν από το καψώνι και το πήραν με 25-9.

Στον Δ’ όμιλο η Σλοβακία κέρδισε με 3-0 την Ισπανία, που έχασε το β’ σετ αν και προηγήθηκε με 3-8, η Ρωσία νίκησε με το ίδιο σκορ (αλλά πολύ πιο δύσκολα την Λευκορωσία), ενώ με 3-0 (και χωρίς δυσκολίες) νίκησε η Γερμανία την Ελβετία.