Αποστολή Βουδαπέστη: Δεύτερη έκπληξη, έξω η Σερβία!

Η επανάληψη του τελικού του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος πόλο του 2018 με την Ισπανία να παίρνει εκδίκηση για την απώλεια του τίτλου τότε, κερδίζοντας σήμερα τη Σερβία στα πέναλτι.

Βουδαπέστη Πηνελόπη Γκιώνη – [email protected]

Οι Σέρβοι ξεκίνησαν καλύτερα τον αγώνα και έκλεισαν το πρώτο οκτάλεπτο προηγούμενοι 2-1. Ωστόσο η Ισπανία αν και δέχθηκε πρώτη γκολ στο δεύτερο οκτάλεπτο (3-1) έκανε ένα σερί 4-0 και πέρασε μπροστά 5-3. Στην τρίτη περίοδο έγινε… πόλεμος με τη Σερβία να καταφέρνει να μειώσει στο γκολ (6-5). και με τον Ντούσαν Μάντιτς στο 5:51 πριν από τη λήξη, να ισοφαρίσει (6-6). Καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να σκοράρει μέχρι τη λήξη και ο αγώνας πήγε στα πέναλτι.
Εκεί οι Ισπανοί ήταν πιο εύστοχοι και με συνολικό σκορ 10-9 πήραν την πρόκριση για την τετράδα της διοργάνωσης αφήνοντας εκτός το μεγάλο φαβορί, Σερβία σημειώνοντας τη δεύτερη έκπληξη της ημέρας, μετά τον αποκλεισμό της παγκόσμιας πρωταθλήτριας Ιταλίας, από το Μαυροβούνιο.
Οι Ισπανοί θα μάθουν τον αντίπαλο τους στον ημιτελικό από την αναμέτρηση της Εθνικής με την Κροατία.
Οκτάλεπτα 2-1, 1-4, 2-1, 1-0, πέναλτι – 3-4