Αποστολή Βουδαπέστη: Ντούμπλαρε τις νίκες η Εθνική

Δεύτερος αγώνας και δεύτερη νίκη για την Εθνική ομάδα πόλο των γυναικών στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα που διεξάγεται στη Βουδαπέστη.

Βουδαπέστη Πηνελόπη Γκιώνη[email protected]
φωτογραφίες Στεφανία Ντόκου – sportsimages.gr

Η ομάδα του Γιώργου Μορφέση, όπως αναμενόταν, επικράτησε εύκολα επί της Κροατίας 18-3ζευγαρώνοντας τις νίκες της στον πρώτο όμιλο του τουρνουά. Η Εθνική άνοιξε το σκορ από την πρώτη της επίθεση με τη Χριστίνα Τσουκαλά να βρίσκει δίχτυα από την περιφέρεια. Ακολούθησαν άλλα πέντε γκολ, δίχως να υπάρξει απάντηση από την Κροατία. Το πρώτο γκολ η Εθνική το δέχθηκε 10 λεπτά και 21 δευτερόλεπτα μετά την έναρξη του αγώνα για να μειώσει η Κροατία στο δεύτερο οκτάλεπτο σε 7-1. Οι Κροάτισες σημείωσαν και το δεύτερο τους γκολ στη δεύτερη περίοδο για να κλείσει το πρώτο ημίχρονο 10-2 υπέρ της Εθνικής με τρομερό γκολ από το κέντρο της Μαρίας Μυριοκεφαλιτάκη.
Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Μορφέσης πέρασε στον αγώνα την Ιωάννα Σταματοπούλου στη θέση του τερματοφύλακα μοιράζοντας το χρόνο με τη Χρυσή Διαμαντοπούλου. Οι Ελληνίδες παίκτριες συνέχισαν να παίζουν καλή άμυνα και στα ολόκληρο το δεύτερο ημίχρονο δέχθηκαν μόνο ένα τέρμα για να ολοκληρωθεί η αναμέτρηση με το σκορ 18-3 υπέρ της Εθνικής.
Επόμενη αναμέτρηση για την Εθνική, κόντρα στην αδύναμη Σλοβακία την ερχόμενη Τετάρτη στις 15:30.
Οκτάλεπτα 0-6, 2-4, 0-5, 1-3
Κροατία (Μάριο Σαλέτα) Μιροσάβλιεβιτς 1, Ν. Μπούτιτς 1
Ελλάδα (Γιώργος Μορφέσης) Τσουκαλά 1, Β. Διαμαντοπούλου 2, Ελευθεριάδου 3, Μ. Πλευρίτου 1, Αβραμίδου 2, Μυριοκεφαλιτάκη 2, Νίνου 1, Ε. Πλευρίτου 3, Ξενάκη 3.

Στο παιχνίδι που προηγήθηκε από αυτό της Ελλάδας, η Ολλανδία νίκησε 23-3 τη Γερμανία για το 2ο όμιλο και τυπικά έκλεισε και αυτή θέση στην προημιτελική φάση της διοργάνωσης.