Αποστολή Βουδαπέστη: Έχασε αλλά μπορεί να φτάσει ψηλά

Η Εθνική ομάδα πόλο των γυναικών, ηττήθηκε για πρώτη φορά στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, δεν έχασε όμως τίποτα καθώς η διοργάνωση έχει ακόμα δρόμο.

Βουδαπέστη Πηνελόπη Γκιώνη – [email protected]
φωτογραφίες Στεφανία Ντόκου – sportsimages.gr

Η Εθνική ομάδα ήταν πολύ ανταγωνιστική στο πρώτο οκτάλεπτο της αναμέτρησης και αν και δέχθηκε πρώτη γκολ, κατάφερε να το ανατρέψει και να προηγηθεί τρεις φορές για να κλείσει η πρώτη περίοδος με το σκορ στο 4-4.
Μέχρι τα μισά της δεύτερης περιόδου, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, όμως η Νεοζηλανδή που έχει πολιτογραφηθεί Ουγγαρέζα, Ρεμπέκα Γκρέις Πάρκες με δυο γκολ έκλεισε το ημίχρονο βάζοντας την Ουγγαρία μπροστά στο σκορ με +2 (8-6).
Στο τρίτο οκτάλεπτο τα πράγματα δεν την Εθνική δεν πήγαν καθόλου καλά. Η ελληνική ομάδα δέχθηκε δύο γκολ και δεν απάντησε σε κανένα μένοντας χωρίς σκορ για 12 λεπτά. Μέχρι αυτό το σημείο η Εθνική μετρούσε 2/7 στην παίκτρια παραπάνω, έχοντας μάλιστα χάσει με τρεις ποινές την Ελευθερία Πλευρίτου και τη Νικολέτα Ελευθεριάδου.
Η δυστοκία της Εθνικής τελείωσε με το γκολ της Χριστίνας Κότσια 6:13 πριν από τη λήξη για να ακολουθήσουν άλλα δύο ελληνικά γκολ από Κώτσια και Νίνου για να μειώσει η Εθνική σε 11-9. Η Γκάρντα έκοψε τη φόρα της Ελλάδας κάνοντας το 12-9 για να ολοκληρωθεί η αναμέτρηση στο 13-10.
Η Εθνική πλήρωσε ένα νεκρό διάστημα από τα μέσα του δευτέρου οκταλέπτου μέχρι το τέλος του τρίτου. Στην τελευταία περίοδο όμως έδειξε το πραγματικό της πρόσωπο και παρά την ήττα, φαίνεται πως έχει τις δυνατότητες για σπουδαία πράγματα.
Η Ουγγαρία εξασφάλισε την πρώτη θέση στον όμιλο και η Ελλάδα την Κυριακή θα μονομαχήσει με τη Ρωσία για την τρίτη.
Οκτάλεπτα 4-4, 4-2, 2-0, 3-4
Ουγγαρία (Ατίλα Μπίρο) Γκουρισάτι 1, Πάρκες 3, Ίλες 2, Λέιμετερ 1, Γκάρντα 4, Βάλι 1
Ελλάδα (Γιώργος Μορφέσης) Τσουκαλά 1, Μ. Πλευρίτου 2, Αβραμίδου 1, Ε. Πλευρίτου 1, Ξενάκη 2, Κώτσια 2, Νίνου 1