Αποστολή Βουδαπέστη: «Κάναμε το ίδιο παιχνίδι»

Ικανοποιημένοι βγήκαν από την πισίνα οι Έλληνες διεθνείς μετά τον αγώνα τους με τη Γαλλία και δήλωσαν πως αντιμετώπισαν μια καλή ομάδα, με την οποία έγινε παιχνίδι παρόμοιο με εκείνο με τη Γεωργία.

Βουδαπέστη Πηνελόπη Γκιώνη – [email protected]
φωτογραφίες Στεφανία Ντόκου – sportsimages.gr

Ο σημερινός αγώνας με τη Γαλλία ήταν θεωρητικά εύκολος για την Ελλάδα ενώ έτσι ήταν και πρακτικά μέχρι το τρίτο οκτάλεπτο. Τότε, οι παίκτες του Θοδωρή Βλάχου χαλάρωσαν αφού είχαν την άνεση του προβαδίσματος και άφησαν ελπίδες στον αντίπαλο πως μπορεί να ισοφαρίσει. Κάτι τέτοιο, βέβαια, δεν έγινε καθώς οι Έλληνες έκαναν όσα ακριβώς έπρεπε για να πάρουν τη νίκη. Ο Κωνσταντίνος Γενηδουνιάς, μιλώντας στο Sportsfeed, δήλωσε πως έκαναν το παιχνίδι που έκαναν και απέναντι στους Γεωργιανούς όμως κατάφεραν να… καθαρίσουν στο τέλος.
«Νομίζω ήταν μια μικρή επανάληψη του παιχνιδιού με τη Γεωργία γιατί ξεκινήσαμε καλά αλλά επειδή πήραμε μια διαφορά στο ημίχρονο, χαλαρώσαμε. Δεν μας ισοφάρισαν σε κανένα διάστημα, όταν πλησίαζαν στο γκολ βρίσκαμε λύση και αντιδρούσαμε. Είμαστε πολύ πιο ποιοτική ομάδα και με κάποια καλά παραπάνω στο τέλος καθαρίσαμε το παιχνίδι. Ευχαριστημένο» δήλωσε ο Γενηδουνιάς ενώ ο συμπαίκτης του, Αλέξανδρος Γούνας, συμπλήρωσε: «Ήταν ένας αγώνας απέναντι σε μια καλή ομάδα. Εμείς, παίξαμε καλά στο πρώτο ημίχρονο και θα μπορούσαμε να είχαμε παίξει καλύτερα και στο δεύτερο αλλά σήμερα προσπαθήσαμε να βρούμε έναν καλό ρυθμό για τους επόμενους αγώνες. Τώρα, στοχεύουμε αγώνες στους οχτώ».
Για το ερχόμενο παιχνίδι με τη Ρουμανία, η οποία σήμερα έδειξε ένα καλό πρόσωπο, ο Άγγελος Βλαχόπουλος δήλωσε πως πιθανότατα δεν θα έχουν πρόβλημα ενώ εύκολα ή δύσκολα η νίκη θα έρθει αφού υπάρχει διαφορά ποιότητας στις ομάδες. «Σίγουρα, μας ξέρουν αρκετά λόγω και του προπονητή τους και θα προετοιμάσουν το παιχνίδι τους με βάση αυτό. Από εκεί και πέρα πιστεύω πως αν παίξουμε εμείς καλά, δεν θα έχουμε πρόβλημα. Μπορεί σήμερα να έπαιξαν καλά αλλά δεν μας προβληματίζει αυτό. Κυρίως, προβληματιζόμαστε με την εικόνα μας. Τέτοιες ομάδες, όπως η Ρουμανία, μέχρι πριν δύο χρόνια τις είχαμε στα 6-7 γκολ διαφορά, έτσι θα μπορούσε να είναι και σήμερα με τη Γαλλία. Όμως χάνουμε τη συγκέντρωσή μας όταν παίρνουμε προβάδισμα και έπειτα ο καθένας κάνει ατομικά λάθη. Αυτό πρέπει να σκεφτούμε, τον λόγο αντιδράμε έτσι. Είμαστε επαγγελματίες, παίζουμε 80 παιχνίδια στη σεζόν και σε 1 ώρα αυτό λύνεται. Πόσο μάλλον, τώρα που έχουμε μιάμιση μέρα μέχρι να φτάσουμε στο χιαστί παιχνίδι με τη Ρουμανία».