Αποστολή Βουδαπέστη: Νίκη για την Εθνική που βλέπει Ρουμανία

Η Εθνική πόλο των ανδρών δεν είχε κανένα απολύτως πρόβλημα απέναντι στη Γαλλία την οποία νίκησε για την τελευταία αγωνιστική των ομίλων του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Βουδαπέστη Πηνελόπη Γκιώνη – [email protected]
φωτογραφίες Στεφανία Ντόκου – sportsimages.gr

Η Εθνική ξεκίνησε φουριόζα σκόραροντας τρία γκολ με Γενηδουνιά, Φουντούλη και Βλαχόπουλο για να πάρει κεφάλι γρήγορα στο σκορ. Ωστόσο η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με γκολ στον παίκτη παραπάνω για τη Γαλλία, από τον Ένζο Καζ, 5 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη.
Το ίδιο σκηνικό είχαμε και στο δεύτερο οκτάλεπτο. Βλαχόπουλος, Κολόμβος και Φουντούλης σκόραραν τρία γκολ για να κάνουν το 6-1, με τη Γαλλία να βάζει ένα στον παίκτη παραπάνω με τον Κρουσιλά για να μειώσει σε 6-2 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.
Στην τρίτη περίοδο η Εθνική χαλάρωσε και έδωσε το δικαίωμα στη Γαλλία φανεί απειλητική. Οι τρικολόρ σκόραραν έξι φορές (!) και δέχθηκαν γκολ (και πάλι) για να γίνει ντέρμπι ο αγώνας με το σκορ να είναι στο 9-8 υπέρ της Εθνικής.
Στο τέταρτο οκτάλεπτο η ελληνική ομάδα έπαιξε όσο έπρεπε για να κερδίσει την αναμέτρηση με 12-10 και να καταλάβει τη 2η θέση του 4ου ομίλου.
Η Εθνική ολοκλήρωσε τις αναμετρήσεις της στον όμιλο και πλέον έχει μπροστά της την ερχόμενη Δευτέρα την αναμέτρηση με τη Ρουμανία του Σάκη Κεχαγιά στα χιαστί στις 20:00 και στη συνέχεια, αν όλα πάνε καλά στις 22/1 αντιμετωπίζει στα προημιτελικά την Κροατία (21:30).
Οκτάλεπτα 1-3, 1-3, 6-3, 2-3
Γαλλία (Νέναντ Βούκανιτς) Καζ 1, Κρουσιλά 2, Σονταντιέ 1, Ιζντίνσκι 1, Καμαρασά 1, Μαρζουκί 2, Βερνό 2.
Ελλάδα (Θοδωρής Βλάχος) Γενηδουνιάς 2, Φουντούλης 2, Κολόμβος 1, Γούνας 1, Βλαχόπουλος 5, Παπαναστασίου 1.