Αποστολή Βουδαπέστη: Review πρώτης μέρας

Πολύ καλή ήταν η αρχή του 18ου ευρωπαϊκού πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης γυναικών για την Εθνική ομάδα που σημείωσε… επαγγελματική νίκη.

Βουδαπέστη Πηνελόπη Γκιώνη

1ος όμιλος

• Η Εθνική δεν είχε κανένα πρόβλημα με αντίπαλη την ομάδα της Σερβίας. Μάλιστα ο Γιώργος Μορφέσης είχε την ευκαιρία να δοκιμάσει συστήματα ενώ μοίρασε το χρόνο στις δύο τερματοφύλακες της ομάδας, Χρυσή Διαμαντοπούλου και Ιωάννα Σταματοπούλου. Εκτός από την πολύ καλή της άμυνα, η ελληνική ομάδα ήταν καλή και στην επίθεση. Ελευθερία Πλευρίτου (5/7), Έλενα Ξενάκη (4/5) και Μαρία Μυριοκεφαλιτάκη (6/8) είχαν 15/20 σουτ και η Εθνική συνολικά 26/39 (66.7%) με το πολύ καλό 4/4 στην έξτρα παίκτρια.
  • Στην αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία, η Ρωσία δεν έδειξε καθόλου οίκτο στην πρωτοεμφανιζόμενη σε ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Σλοβακία κερδίζοντας την 31-2. Το παράδοξο με τη Ρωσία είναι πως σκόραραν όλες οι παίκτριες, εκτός από την Κατερίνα Προκοφίεβα η οποία όμως επιχείρησε μόνο ένα σουτ.
  • Ανάλογη διάθεση έδειξε και η γηπεδούχος Ουγγαρία που δε λυπήθηκε την Κροατία κερδίζοντας την με 24-6. Η αρχηγός των Μαγιάρων, Ρίτα Κέστελι Νάγκι έδωσε μεγάλη ώθηση στην ομάδα της στο πρώτο ημίχρονο με πέντε γκολ (σε έξι προσπάθειες) για να ολοκληρωθεί το πρώτο μισό 12-3. Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε η εικόνα της αναμέτρησης με τις παίκτριες της Ουγγαρίας να συνεχίζουν να σκοράρουν και τις Κροάτισες να καταφέρνουν να σημειώσουν γκολ και στα δύο οκτάλεπτα. Αξίζει να σημειωθεί ότι η Ουγγαρία είναι 5/11 στην παίκτρια παραπάνω, ποσοστό πολύ κακό κόντρα σε μία ομάδα όπως η Κροατία.

2ος όμιλος

• Στην πρώτη αναμέτρηση του δευτέρου ομίλου, η δευτεραθλήτρια κόσμου Ισπανία έδειξε από νωρίς τις διαθέσεις της. Σε εξαιρετική μέρα η Άνα Εσπάρ (4/4) με τις συμπαίκτριες της έβαλαν νωρίς φρένο στις Γαλλίδες που κάθε χρόνο βελτιώνονται, απέχουν όμως ακόμα από την ευρωπαϊκή ελίτ. Το τελικό 15-6 διαμορφώθηκε με τις Ισπανίδες να χαλαρώνουν στο τελευταίο οκτάλεπτο.
  • Η Ιταλία επίσης δεν κουράστηκε αρκετά για να καταβάλει τη Γερμανία 13-4 ωστόσο οι παίκτριες της δεν ήταν ιδιαίτερα εύστοχες στην τελική προσπάθεια έχοντας συνολικά 13/32 (40,6%). Αριάνα Γκαριμπότι (3/5) και Βαλέρια Παλμιέρι (2/3) ξεχώρισαν με την Ρομπέρτα Μπιανκόνι να αγωνίζεται μόνο 14 λεπτά.
  • Τη μεγαλύτερη σε εύρος νίκη σημείωσε η κάτοχος του τίτλου Ολλανδία (βοηθός του Άρνο Χαβέγκα είναι ο Βαγγέλης Δουδέσης). Κόντρα στο Ισραήλ του Δημήτρη Μαυρωτά, σημείωσε 22 γκολ και δέχθηκε μόλις τρία.

Γαλλία – Ισπανία 6-15
Γερμανία – Ιταλία 4-13
Ολλανδία – Ισραήλ 22-3