Αποστολή Βουδαπέστη: Στην 6η θέση η Εθνική γυναικών

Στην 6η θέση ολοκλήρωσε η Εθνική ομάδα πόλο των γυναικών την παρουσία της στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, χάνοντας σήμερα από την Ιταλία στον αγώνα κατάταξης.

Βουδαπέστη Πηνελόπη Γκιώνη – [email protected]
φωτογραφίες Στεφανία Ντόκου – sportsimages.gr

Η Εθνική ομάδα προηγήθηκε στον αγώνα με γκολ της Χριστίνας Κώτσια, όμως οι Ιταλίδες με ένα σερί 3-0 κατάφεραν να προηγηθούν με 3-1. Ωστόσο, Νικολέτα Ελεύθεριάδου και Μαργαρίτα Πλευρίτου κατάφεραν να ισοφαρίσουν για να κλείσει το πρώτο οκτάλεπτο με διπλή απόκρουση της Χρυσής Διαμαντοπούλου (3-3).
Στα; δύο οκτάλεπτα που ακολούθησαν η ομάδα του Γιώργο Μορφέση βελτίωσε την αμυντική της λειτουργία, όμως αντιμετώπισε προβλήματα στην επίθεση καταφέρνοντας να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα μόνο μία φορά με την Ελευθερία Πλευρίτουστο 1:52 από τη λήξη του δευτέρου οκταλέπτου κλείνοντας το ημίχρονο στο 5-4 υπέρ της Ιταλίας. Ακολούθησε ένα οκτάλεπτο χωρίς γκολ για την Εθνική με την Ταμπάνι να κάνει το 6-4 για την Ιταλία. Η Εθνική κατάφερε να σκοράρει μετά από σχεδόν 14 λεπτά με την Έλενα Ξενάκη για να κάνει το 7-5 που ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα.
Με τη νίκη αυτή, η Ιταλία κατέκτησε την 5η θέση και η Ελλάδα την 6η. Τέσσερις θέσεις κάτω από την προηγούμενη διοργάνωση για την Εθνική, που όμως έδειξε κατά διαστήματα καλό πρόσωπο δημιουργώντας προσδοκίες για κάτι κάλο στο κοντινό μέλλον.
Oκτάλεπτα 3-3, 1-2, 0-1, 1-1
Ελλάδα (Γιώργο Μορφέσης) Κώτσια 1, Ελευθεριάδου 1, Μ. Πλευρίτου 1, Ε. Πλευρίτου 1, Ξενάκη 1,
Ιταλία (Πάολο Ζίτζα) Γκαριμπότι 2, Έμολο 1, Μπιανκόνι 1, Τσιαπίνι 1, Ταμπάνι 1, Αβένιο 1,