Αποστολή Βουδαπέστη: Review 10η μέρα (γυναίκες)

Η Εθνική ηττήθηκε από την Ισπανία και έμεινε εκτός του ημιτελικού του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος ενώ τα ζευγάρια των ημιτελικών διαμορφώθηκαν.

Βουδαπέστη Πηνελόπη Γκιώνη – [email protected]
φωτογραφίες Στεφανία Ντόκου – sportsimages.gr

Η ομάδα του Γιώργου Μορφέση αγωνίστηκε με αντίπαλο τη δευτεραθλήτρια κόσμου Ισπανία και με 12-9 ηττήθηκε, κάνοντας ένα καλό ξεκίνημα αλλά έχοντας ένα νεκρό διάστημα στο τρίτο οκτάλεπτο. Η Εθνική συνεχίζει τους αγώνες της για κατάταξης, απέναντι στη Γαλλία.

Η Ουγγαρία, φυσικά, επικράτησε επί της Γαλλίας με 16-3 για να πάρει την πρόκριση στην τετράδα. Η διοργανώτρια θα διεκδικήσει μια θέση στο βάθρο των νικητών και μαζί το Ολυμπιακό εισιτήριο. Στον ημιτελικό, θα αναμετρηθεί με τη δυνατή Ισπανία. Η Ρωσία, επικράτησε επί της Ιταλίας και πήρε τη μια από τις τέσσερις θέσεις του ημιτελικού, όπου θα αντιμετωπίσει την κάτοχο του τίτλου Ολλανδία, η οποία είχε εύκολο έργο σχετικά με την πρόκριση στον ημιτελικό απέναντι στη Σλοβακία (κέρδισε με 22-2).
Παράλληλα σήμερα πραγματοποιήθηκαν και οι αγώνες κατάταξης για τις θέσεις 9 με 12 και το Ισραήλ νικώντας την Κροατία βρέθηκε στη 9η θέση (Κροατία 10η θέση) ενώ η Γερμανία επικρατώντας επί της Σερβίας κατέλαβε την 11η θέση (Σερβία 12η).