Αποστολή Βουδαπέστη: Review 6η μέρα (γυναίκες)

Η Ουγγαρία νίκησε την Ελλάδα και εξασφάλισε την πρώτη θέση στον όμιλο και πλέον η Εθνική με τη Ρωσία θα διεκδικήσουν την Κυριακή τη δεύτερη.

Βουδαπέστη Πηνελόπη Γκιώνη – [email protected]
φωτογραφίες Στεφανία Ντόκου – sportsimages.gr

1ος όμιλος

• H Εθνική ομάδα πλήρωσε το νεκρό διάστημα στην απόδοση της κόντρα στην Ουγγαρία όπου 14 λεπτά έμεινε άσφαιρη. Αντιθέτως ήταν εξαιρετική στο πρώτο οκτάλεπτο (4-4) και στο δεύτερο μισό του τέταρτου (4-3). Δυστυχώς πλήρωσε το ενδιάμεσο και το τελικο 13-10 την αδικεί καθώς μπορούσε κάτι περισσότερο απένταντι στην Ουγγαρία. Η ομάδα του Γιώργου Μορφέση θα τα παίξει όλα κόντρα στη Ρωσία την Κυριακή για τη 2η θέση που θα τη στείλει στα προημιτελικά κόντρα στην Ιταλία. Η ισοπαλία δεν ευνοεί την Εθνική καθώς οι Ρωσίδες έχουν +86 φτάνοντας σήμερα τα 100 γκολ! Όχι ότι Εθνική πάει πίσω καθώς στο άθροισμα των γκολ έχει την τρίτη επίθεση με 72 (η Ολλανδία έχει 73).
  • Η Ρωσία πέτυχε για δεύτερο αγώνα 30+ γκολ. Αυτή τη φορά ξέσπασε στην Κροατία (34-1) η οποία την Κυριακή θα παίξει κόντρα στη Σλοβακία για την 4η θέση που δίνει πρόκριση στα προημιτελικά. Λεπτομέρεια: Η Σλοβακία είναι η άλλη ομάδα που δέχθηκε 30+ γκολ από τη Ρωσία.

2ος όμιλος

• Ολλανδία και Ισπανία ολοκλήρωσαν τις αναμετρήσεις τους με τις υπόλοιπες ομάδες του ομίλου και την Κυριακή θα ξεκαθαρίσουν μεταξύ τους ποια από τις δύο θα πάρει την πρώτη θέση. Η χαμένη πάει απέναντι σε Ρωσία (μακάρι) ή Ελλάδα. Η ισοπαλία ευνοεί την Ολλανδία. Οι πρωταθλήτριες Ευρώπης έχουν αρκετά περισσότερα γκολ (62 έναντι 46) οπότε καπαρώνουν την πρωτιά.
  • Η Ιταλία κέρδισε εύκολα το Ισραήλ και θεωρητικά κόντρα στη Γαλλία θα διεκδικήσει την 3η θέση που (μακάρι) θα τη φέρει απέναντι στην Ελλάδα. Βέβαια το ιδανικό σενάριο θα ήταν να κέρδιζε η Γαλλία όμως αυτό είναι απίθανο.
  • Ισραήλ και Γερμανία απλά συμπλήρωσαν τον όμιλο.

Γερμανία-Ισπανία 4-19
Ολλανδία-Γαλλία 18-1
Ιταλία-Ισραήλ 17-1