Αποστολή Βουδαπέστη: Στους Ολυμπιακούς η Ρωσία!

Πριν ακόμα διεξαχθεί ο τελικός του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης γυναικών, είναι γνωστή η ομάδα που παίρνει το εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς. Είναι η Ρωσία που επωφελήθηκε της νίκης της Ισπανίας επί της Ουγγαρίας.

Βουδαπέστη Πηνελόπη Γκιώνη – [email protected]

H Ρωσία νωρίτερα είχε επικρατήσει επί της κατόχου του τίτλου Ολλανδίας και κέρδισε μια θέση στον τελικό ενώ περίμενε να δει αντίπαλο μετά τον αγώνα Ουγγαρία-Ισπανία. Η Ισπανία, που ως δευτεραθλήτρια κόσμου έχει εξασφαλίσει τη συμμετοχή της στους Ολυμπιακούς Αγώνες του ερχόμενου καλοκαιριού στο Τόκιο, επικράτησε επί της Ουγγαρίας (που κυνηγούσε το Ολυμπιακό εισιτήριο) με σκορ 11-10. Αυτό σημαίνει πως η Ρωσία κατέκτησε το ένα και μοναδικό Ολυμπιακό εισιτήριο που δινόταν σε αυτό το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα αφού ακόμη κι αν ηττηθεί από την Ισπανία, δεν θα έχει καμία σημασία.
Από την άλλη, η Ουγγαρία θα αναμετρηθεί με την Ολλανδία στον μικρό τελικό για το χάλκινο μετάλλιο ενώ αμφότερες θα πέσουν στη μάχη του προολυμπιακού τουρνουά στην Ιταλία.
Ουγγαρία-Ισπανία 10-11
Οκτάλεπτα: 3-3, 1-2, 3-2, 3-4
Ουγγαρία: Γκουρισάτι 1, Βάλιι 2, Ίλιες 1, Κεζθέλιι 3, Λειμέτερ 3.
Ισπανία: Μπαχ Πασκουάλ 1, Εσπάρ Λακουέτ 3, Ορτίζ Μουνιόζ 2, Ταραγό Αϊμέριχ 3, Φόρθα Αρίζα 1, Γκαρθία Γκουντουά 1.