Αποστολη Μελβούρνη: Έπεσε μαχόμενη η Σάκκαρη

Η Μαρία Σάκκαρη μετά από πολύ καλό αγώνα ηττήθηκε από το Νο7, την Πέτρα Κβίτοβα, και έμεινε εκτός οχτάδας στο όπεν Αυστραλίας.

Μελβούρνη Παναγιώτης Βότσης

Στο πρώτο σετ η Σάκκαρη έκανε εξαιρετικό ξεκίνημα με μπρέικ στο σερβίς της Κβίτοβα, εκείνη όμως απάντησε αμέσως μετά. Το σκορ συνέχισε σταθερά με άλλο ένα μπρέικ έκαστος, με τη Σάκκαρη να χάνει μάλιστα την ευκαιρία να τελειώσει από νωρίς, χάνοντας το σερβίς της στο 5-4. Η Κβίτοβα κατάφερε να φτάσει το σετ στο τάι μπρέικ, όπου όμως η Σάκκαρη με χτυπήματα ακρίβειας έφτασε πρώτη στα 7. Το τελικό σκορ ήταν 7-6(4). Να σημειωθεί ότι στο τελευταίος γκέιμ πριν το τάι μπρέικ ο διαιτητής έδωσε έναν αμφιλεγόμενο πόντο υπέρ της Κβίτοβα, ενώ για την Ελληνίδα είχαν τελειωσει οι ενστάσεις.

Στο δεύτερο σετ η Σάκκαρη δεν κατάφερε να κάνει το 2-0 σετ απέναντι σε μια ανανεωμένη και συγκεντρωμένη Κβίτοβα με πολύ πιο σίγουρα χτυπήματα. Στο σύνολο η Τσέχα έκανε τέσσερα μπρέικ στην Ελληνίδα που δυσκολεύτηκε πολύ με το πρώτο σερβίς. Τα δυο μπρέικ που κατάφερε η ίδια στο σερβίς της Τσέχας δεν ήταν αρκετά για να αλλάξουν το τελικό σκορ που ήταν 6-3.

Η Τσέχα πήρε φορά και ξεκίνησε το τρίτο και καθοριστικό σετ με 3-0 γκέιμ, κάνοντας άλλο ένα μπρέικ στην Ελληνίδα. Στη συνέχεια όμως η Σάκκαρη βρήκε και πάλι το ρυθμό της και πήρε τα σερβίς της για να κάνει το 3-1 και το 4-2. Η Κβίτοβα όμως ήταν εξαιρετική στο σερβίς της και αμείλικτη με τα λάθη της Σάκκαρη, όποτε έφτασε εύκολα στα 5-2 και με μπρέικ έβαλε τέλος στην αναμέτρηση. Tο τελικό σκορ στο τρίτο σετ ήταν 6-2 υπέρ της Τσεχας.