TOKYO 2020

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΤΟΚΙΟ: 36η στον πίνακα μεταλλίων η Ελλάδα

Με 4 μετάλλια στο σύνολο η ελληνική Ολυμπιακή αποστολή κατέκτησε την 36η θέση στο συνολικό πίνακα μεταλλίων.

Το ματς του τελικού μεταξύ Ελλάδας και Σερβίας στο πόλο ανδρών σφράγισε τον τελικό πίνακα των Ολυμπιακών Αγώνων. Η Ελλάδα έπαιζε μεταξύ της 31ης και της 36ης θέσης ανάλογα το χρώμα του μεταλλίου και τελικά με το αργυρό μετάλλιο έγινε πραγματικότητα το 2ο σενάριο. Με τα 2 χρυσά του Στέφανου Ντούσκου στην κωπηλασία και του Μίλτου Τεντόγλου στο μήκος, με το αργυρό της Εθνικής πόλο ανδρών και με το χάλκινο του Λευτέρη Πετρούνια στους κρίκους η Ελλάδα πήρε την 36η θέση μαζί με την Ουγκάντα. Είναι η 4η καλύτερη εμφάνιση της Ελλάδας από το 2000 και μετά και η 16η συνολικά.

Τόκιο 202083211436η

Αξίζει να αναφέρουμε ότι πολλοί ακόμα αθλητές μας έφτασαν πολύ κοντά στα μετάλλια, όπως η Κατερίνα Στεφανίδη και ο Εμμανουήλ Καραλής με τις 4ες θέσεις στο επί κοντώ και ο Άλκης Κυνηγάκης και το δίδυμο των Μπούρμπου και Κυρίδου με την 5η θέση στα 10χλμ μαραθώνιας κολύμβησης και τη δίκωπο αντίστοιχα. Όπως μπορείτε να διαβάσετε εδώ οι ΗΠΑ επιβεβαίωσαν οριακά αυτή τη φορά ότι είναι η κορυφαία αθλητική δύναμη του πλανήτη, κόντρα στην ανερχόμενη Κίνα, ενώ υπερέβη τις προσδοκίες η διοργανώτρια Ιαπωνία που αναδείχθηκε 3η δύναμη. Η 5η Ρωσία επέστρεψε στο τοπ10 μετά το Ρίο, η 6η Αυστραλία έδειξε την τεράστια ανάπτυξή της και οι υπόλοιπες χώρες που κλείνουν τη δεκάδα είναι όλες από την Ευρώπη: Βρετανία (4η), Ολλανδία (7η), Γαλλία (8η), Γερμανία (9η) και Ιταλία (10η). Συνολικά 93 χώρες κατέκτησαν έστω και ένα μετάλλιο.