TOKYO 2020

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΤΟΚΙΟ, Βόλεϊ: Έβγαλαν τα μάτια τους οι ΗΠΑ, απάντησε η Πολωνία, ανατροπή η Βραζιλία

Η Ρωσία έκανε το 2χ2 καθώς οι ΗΠΑ κατάφεραν να χάσουν το μεταξύ τους παιχνίδι, ενώ η Πολωνία έβγαλε χαρακτήρα στο ματς με τους Ιταλούς και η Βραζιλία από το 0-2, νίκησε 3-2 την Αργεντινή.

Με πολυτιμότερο τον Βίκτορ Πολετάεφ, ο οποίος μπήκε και στα 4 σετ στους τελευταίους πόντους και σε δύο εξ αυτών άλλαξε τη ροή τους, η Ρωσία έκανε το 2χ2 κόντρα στις ΗΠΑ και ένα μεγάλο βήμα για την πρωτιά στον όμιλο.

Ο αγώνας ήταν ένα μεγάλο ντέρμπι με τους Ρώσους στο πρώτο σετ να βλέπουν το 16-19 να γίνεται 20-20 με άσο του Κρίστενσεν, αλλά στο 22-23 ο Πολετάεφ μπήκε αντί του Γιάκοβλεφ και με άσο έκανε το 22-24 για να κλείσει το σετ ο Κλιούκα. Στο 2ο οι Αμερικανοί προηγήθηκαν 10-7 και 19-16, αλλά οι Ρώσοι ισοφάρισαν 23-23 με κόντρα του Βόλβιτς και στο 25-25 δύο επιθέσεις των Βολκόφ, Μιχαΐλοφ έφεραν το 0-2.

Στο τρίτο σετ είχαμε μάχη μέχρι το 12-12 που έγινε 17-12 από τα σερβίς του Άντερσον με τους Αμερικάνους να μειώνουν και στο δ’ σετ οι ΗΠΑ φάνηκε να οδηγούν το ματς στο τάι μπρέικ με το σκορ να γίνεται 20-16. Ο Κλιούκα με μπλοκ έκανε το 20-18, το λάθος του Άντερσον διαμόρφωσε το 21-20 και στο 22-21 πήγε στο σερβίς ο Πολετάεφ. Μπλοκ του Βολκόφ και κόντρα του Μιχαΐλοφ έφεραν το 22-23 και στο 23-24 το λάθος του Σάντερς έδωσε τη νίκη στην ομάδα του Σαμελβούο.

Στο άλλο ντέρμπι η Πολωνία νίκησε σχετικά εύκολα τους Ιταλούς με την τριπλέτα Λεόν (14/26 επ.), Κούρεκ (12/19 επ.), Σλίβκα (8/14 επ.) να κάνει μεγάλη δουλειά. Οι Ιταλοί μόνο στο 2ο σετ ήταν ανταγωνιστικοί όταν προηγήθηκαν 17-18, κι ενώ οι Πολωνοί το γύρισαν σε 20-18 με μπλοκ του Γκαλάσι ισοφάρισαν 23-23, όμως η κόντρα του Κούρεκ τελείωσε το σετ.

Στο τρίτο το ενδιαφέρον ήταν μέχρι το 10-9 που έγινε 15-10 με τα σερβίς του Λεόν που έδωσαν τέλος στον αγώνα.

Τεράστια νίκη που ισοδυναμεί με μισή πρόκριση για την Ιαπωνία που με τους Νισίντα, Ισικάβα «σκότωσε» τον Καναδά και έμανε το 2χ2, όπως και το Ιράν που κέρδισε εύκολα τη Βενεζουέλα, ενώ η Γαλλία πήρε την πρώτη της νίκη επικρατώντας με άνεση της Τυνησίας.