TOKYO 2020

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΤΟΚΙΟ – Καράμπελας: «Είμαι πολύ περήφανος για την Άννα»

Ο προπονητής της Άννας Ντουντουνάκη, Τάσος Καράμπελας, δεν θα μπορούσε να είναι κάτι διαφορετικό από περήφανος για την τεράστια προσπάθεια της Ελληνίδας κολυμβήτριας που άγγιξε τον Ολυμπιακό τελικό.

Με νέο πανελλήνιο ρεκόρ 57.25 η Άννα Ντουντουνάκη κατέκτησε την 9η θέση στον ημιτελικό των 100μ πεταλούδα στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο και για 0.06 δεν πήρε την πρόκριση για τον τελικό. Το 2016 στο Ρίο κατέκτησε την 18η θέση στον προκριματικό με 58.27 και για 2 θέσεις δεν προκρίθηκε στον ημιτελικό. Πέντε χρόνια μετά όχι μόνο αγωνίστηκε στον ημιτελικό, αλλά και έχασε τον τελικό για μία μόλις θέση.

Ο συνοδοιπόρος της σε όλο αυτό το ταξίδι, ο Τάσος Καράμπελας, δήλωσε τα εξής για την κούρσα της εξαιρετικής Ελληνίδας κολυμβήτριας: «Σίγουρα είναι μία τεράστια επιτυχία, καταφέραμε στο μεγάλο αγώνα της χρονιάς να πετύχουμε ατομικό και πανελλήνιο ρεκόρ και μάλιστα με αυτό τον τρόπο. Η αρχή δεν ήταν ιδανική, πάντα στους Ολυμπιακούς υπάρχουν τα παιχνίδια του μυαλού στους αθλητές, κάτι που φάνηκε και χθες στην Άννα. Θέλω να τη συγχαρώ που βρήκε τα ψυχικά αποθέματα, κατάφερε να το διαχειριστεί και να φέρει αυτό το αποτέλεσμα. Είμαι πολύ περήφανος για τη δουλειά που έχουμε κάνει τα τελευταία χρόνια και που ήρθανε τα επιθυμητά αποτελέσματα. Ο αθλητισμός όπως και η ζωή είναι έτσι, έχει χαρές αλλά έχει και πίκρες. Αυτή τη στιγμή μας μένει μία γλυκόπικρη γεύση γιατί είναι πολύ άσχημο για 6 εκατοστά να μην καταφέρουμε να έχουμε μία θέση στον τελικό. Η Άννα και στο ευρωπαϊκό της Βουδαπέστης αλλά και εδώ έδειξε ότι όσο περνούν οι μέρες και οι κούρσες γίνεται καλύτερη, οπότε αν είχαμε πέσει στον τελικό θα μπορούσε να κάνει κάτι ακόμα καλύτερο. Κρατάμε όμως τα θετικά, δηλώνουμε παρόντες και συνεχίζουμε. Εύχομαι καλή συνέχεια σε όλους τους αθλητές αθλητές και προπονητές και η ατυχία που βρήκε εμάς να γίνει τύχη σε αυτούς».