Αποστολή Βουδαπέστη: Πρώτη νίκη για την Εθνική

Εύκολο έργο είχε η Εθνική ομάδα κόντρα στη Γεωργία την οποία νίκησε 17-10 για τη 2η αγωνιστική του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος πόλο των ανδρών.

Βουδαπέστη Πηνελόπη Γκιώνη – [email protected]
φωτογραφίες Στεφανία Ντόκου – sportsimages.gr

Το ξεκίνημα των παικτών του Θοδωρή Βλάχου ήταν εξαιρετικό. Πολύ καλή άμυνα και ακόμα καλύτερη επίθεση με 5/6 προσπάθειες έχοντας 2/2 στο παίκτη παραπάνω και 1/1 στα πέναλτι. Σχεδόν αλάνθαστη η εμφάνιση του πρώτου οκταλέπτου που έκλεισε στο 5-1.
Στο ίδιο μοτίβο συνέχισε η Εθνική και στο δεύτερο ημίχρονο με το επιμέρους σκορ να είναι 6-1 και το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με την ελληνική ομάδα να προηγείται με 11-2.
Στο τρίτο ημίχρονο, ο Θοδωρής Βλάχος πέρασε στον αγώνα τον Κωνσταντίνο Γαλανίδη στη θέση του Μανόλη Ζερδεβά για να μοιράσει το χρόνο συμμετοχής στους δύο τερματοφύλακες και η Εθνική κατέβασε ταχύτητα με αποτέλεσμα το τρίτο οκτάλεπτο να ολοκληρωθεί με επιμέρους σκορ 4-2 υπέρ των Γεωργιανών (13-6).
Στην τελευταία περίοδο της αναμέτρησης, η Εθνικής ανέβασε (ελαφρώς) στροφές και ολοκλήρωσε την αναμέτρηση κερδίζοντας 17-10.
Επόμενος αντίπαλος για την Εθνική ομάδα, η Γαλλία το ερχόμενο Σάββατο στις 14:00.
Οκτάλεπτα 5-1, 6-1, 2-4, 4-4
Ελλάδα (Θοδωρής Βλάχος) Γενηδουνιάς 3, Φουντούλης 4, Κολόμβος 1, Γούνας 2, Δερβίσης 2, Βλαχόπουλος 3, Καπότσης 1, Μουρίκης 1.
Γεωργία (Ρεβάζ Τσομακίντζε) Ιμναϊσβίλι 1, Μπαράλντι 1, Καβταράτζε 1, Τζακάια 1, Βαπένσκι 3, Ρουρούα 2, Βιτάτζε 1.

Νωρίτερα, η Γερμανία κέρδισε τη Σλοβακία 8-4 για τον πρώτο όμιλο, η Τουρκία 13-10 τη Μάλτα για τον τρίτο όμιλο, η Σερβία επικράτησε εύκολα 15-7 επί της Ρουμανίας και η Ρωσία 15-9 την Ολλανδία. Οι δυο τελευταίες αναμετρήσεις ήταν για το 2ο όμιλο. Θα ακολουθήσει αναλυτικό review της ημέρας μετά την ολοκλήρωση του σημερινού προγράμματος.