Τρίτη μέρα τoυ παγκοσμίου πρωταθλήματος υγρού στίβου και σήμερα ξεκίνησε και η υδατοσφαίριση των γυναικών. Έχουμε επίσης μαραθώνια κολύμβηση, συγχρονισμένη και των καταδύσεις. Καθ’ όλη τη διάρκεια της ημέρας θα δημοσιεύονται τα απότελέσματα όλων των αγωνισμάτων όταν αυτά θα ολοκληρώνονται.
Υδατοσφαίριση
Γυναίκες
Α όμιλος
Ιταλία – Καναδάς 10-4 (1-2, 2-0, 3-0, 4-2)
Βραζιλία – Κίνα 4-11 (2-4, 0-2, 2-1, 0-4)
Βαθολογία: Κίνα 2, Ιταλία 2, Καναδάς 0, Βραζιλία 0
Β όμιλος
Νέα Ζηλανδία – Ισπανία 2-10 (0-3, 1-1, 0-2, 1-4)
Νότια Αφρική – ΗΠΑ 2-24 (0-6, 0-7, 2-5, 0-6)
Βαθμολογία: ΗΠΑ 2, Ισπανία 2, Νέα Ζηλανδία 0, Νότια Αφρική 0
Γ όμιλος
Ιαπωνία – Ουγγαρία 11 – 20 (1-4, 3-8, 2-5, 5-3)
Ολλανδία – Γαλλία 17-2 (7-0, 5-0, 3-1, 2-1)
Βαθμολογία: Ολλανδία 2, Ουγγαρία 2, Ιαπωνία 0, Γαλλία 0
Δ όμιλος
Αυστραλία – Καζακστάν 16 – 4 (4-1, 4-1, 4-2, 4-0)
Ελλάδα – Ρωσία 7-9 (1-2, 3-4, 3-2, 0-1)
Βαθμολογία: Αυστραλία 2, Ρωσία 2, Ελλάδα 0, Καζακστάν 0
Μαραθώνια κολύμβηση
10χλμ. γυναικών
1. Ορελί Μουλέρ (Γαλλία) 2:00:13.7
2. Σαμάνθα Αρεβάλο (Εκουαδόρ) 2:00:17.0
3. Αριάνα Μπρίντι (Ιταλία) 2:00:17.2
-. Άνα Μαρσέλα Κούνια (Βραζιλία) 2:00:17.2
Συγχρονισμένη κολύμβηση
Ντουέτο – τεχνικό πρόγραμμα
1. Ρωσία (Σβετλάνα Κολεσνιτσένκο, Αλεξάντρα Πάτσκεβιτς) 95.0515
2. Κίνα (Τινγκτίνγκ Τζιανγκ, Γουενγουέν Τζιανγκ) 94.0775
3. Ουκρανία (Άνα Βολόσινα, Γιελιζαβέτα Γιάκνο) 95.0572
Ομαδικό – τεχνικό πρόγραμμα (πρόκριση τελικό)
1. Ρωσσία 95.0121
2. Κίνα 93.0711
3. Ιαπωνία 91.7484
4. Ουκρανία 91.4917
5. Ιταλία 89.5587
6. Ισπανία 88.8044
7. Καναδάς 86.4407
8. Μεξικό 85.4788
9. Ελλάδα (Δίπλα, Γκεοργκίεβα, Παπάζογλου, Ταξοπούλου, Φαραντούρη, Μαλκογεώργου, Σαραντίδη, Τσόλα) 83.8569
10. Βόρεια Κορέα 83.6271
11. ΗΠΑ 82.1080
12. Λευκορωσία 81.6227
Καταδύσεις
Συγχρονισμένες από πλατφόρμα 10μ. – γυναίκες
1. Κίνα (Κιαν Ρεν, Γιάτζιε Σι) 352.56
2. Βόρεια Κορέα (Μι Ράε Κιμ, Κουκ Χιάνγκ Κιμ) 336.48
3. Μαλαισία (Τζουν Χοονγκ Τσέονγκ, Παντελέλα Παμγκ) 328.74
Τραμπολίνο 1μ. – άνδρες
1. Τζιάνφενγκ Πενγκ (Κίνα) 448.40
2. Τσάο Χε (Κίνα) 447.20
3. Τζιοβανι Τότσι (Ιταλία) 444.25