Αποτελέσματα πανελλήνιου πρωταθλήματος βάδην

Ο Γιώργος Τζατζιμάκης ήταν ο πρωταγωνιστής του πανελλήνιου πρωταθλήματος βάδην στις κατηγορίες εφήβων – νεανίδων και παίδων -κορασίδων με το όριο που έπιασε για το παγκόσμιο πρωτάθλημα του Τάμπερε.

Ο νεαρός πρωταθλητής βάδισε σε 42:00 τα 10χλμ. έπιασε το όριο για το παγκόσμιο που είναι 43:00 και πλέον απειλεί και το πανελλήνιο ρεκόρ της κατηγορίας των εφήβων που είναι 42:38 και ανήκει στο Ζαχαρία Τσαμουδάκη. Το 42:00 τον κατατάσσει στην 15η θέση παγκοσμίως έχοντας όμως μπροστά του οκτώ Ιάπωνες και τέσσερις Ρώσους.
Στο αγώνισμα των νεανίδων επικράτησε η Κυριακή Φιλτισάκου με 51.37 ενώ στις κορασίδες (5χλμ.), η Όλγα Φιάσκα ήταν η νικήτρια με 24:26, επίδοση εντός ορίου (24:40) για το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της κατηγορίας. Ο Άνθιμος Κελεπούρης ήταν πρώτος στους παίδες (10χλμ.) με 46:15