ΙΣΤΙΟΠΛΟΙΑ

Αργυρό η Δίβαρη, 4ος ο Καλπογιαννάκης στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα

Ακόμα μία εξαιρετική εμφάνιση για την Κατερίνα Δίβαρη στην κατηγορία Techno293 (προθάλαμος της RSX) που κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα που ολοκληρώθηκε στο Μοντέλο της Σικελίας.

Η νεαρή πρωταθλήτρια της ιστιοπλοϊας που έχει ουκ ολίγες επιτυχίες στο βιογραφικό της, πρόσθεσε ακόμα με το αργυρό μετάλλιο που κατέκτησε στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα. Η 18χρονη Δίβαρη ολοκλήρωσε τον αγώνα με 63 βαθμούς ποινής, πίσω από την Ιταλία Τζόρτζια Σπεκιάλε που συγκέντρωσε 30 και μπροστά από την Σελίνα Σαουμπιντέντ Μπίρκνερ από την Αργεντινή που είχε 79 βαθμούς ποινής. Η Ελένη Λύτρα κατετάγει 38η
Εκτός μεταλλίων έμειναν Αλέξανδρος Καλπογιαννάκης και Λεωνίδας Τσορτανίδης που κατέλαβαν 4η και 5η θέση αντίστοιχα στη γενική κατάταξη, όμως πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση αφήνοντας πολλές υποσχέσεις για το μέλλον.