Αργυρό μετάλλιο και γρήγορη κούρσα ο Γκολομέεβ

Άλλη μία γρήγορη κούρσα για τον Κρίστιαν Γκολομέεβ που ολοκλήρωσε την παρουσία του στο Μάρε Νόστρουμ κερδίζοντας ακόμα ένα μετάλλιο.

Τη Δεύτερη μέρα των αγώνων στη Βαρκελόνη, ο Έλληνας δευτεραθλητής Ευρώπης στα 50μ. ελεύθερο, κολύμπησε στον τελικό του αγωνίσματος 21.79 για να τερματίσει δεύτερος, πίσω από τον πρωταθλητή Ευρώπης Μπεν Πράουντ που έκανε ρεκόρ αγώνα με 21.58. Τα 22 δευτερόλεπτα κατέβηκε και ο τρίτος του τελικού, Μπρούνο Φράτους με 21.89.

Ο Απόστολος Χρήστου δεν κατάφερε να συνεχίσει το σερί των μεταλλίων χάνοντας για λίγο το χάλκινο στα 100μ. ύπτιο. Ο αθλητής του Παναγιώτη Βελέντζα ολοκλήρωσε σε 54.57 με τον Εβγκένι Ριλόφ να είναι τρίτος με 54.24. Ο Μάικλ Άντριου που είναι ίσως ο πιο φορμαρισμένος κολυμβητής στον πλανήτη αυτή τη στιγμή, κέρδισε το 100αρι με 53.85.

Καλή εμφάνιση από την Άννα Ντουντουνάκη στα 50μ. πεταλούδα που τερμάτισε 4η με 26.70 που είναι καλή επίδοση πριν από την κορύφωση του παγκομίου. Η Πένι Ολέξιακ με 26.06 κέρδισε το χρυσό.

Στον τελικό Β των 50μ. ύπτιο των γυναικών, η Νόρα Δράκου τερμάτισε σε 28.90 για να καταλάβει την τρίτη θέση. Η Τζόρτζια Ντέιβις κέρδισε το χρυσό στον τελικό με 28.06.