TOKYO 2020

TOKIO 2020 – Παραολυμπιακοί: ΑΡΓΥΡΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ Ο ΠΟΛΥΧΡΟΝΙΔΗΣ!

Σε έναν από τους πιο συναρπαστικούς τελικούς που έχουν γίνει σε Παραολυμπιακούς Αγώνες ο Γρηγόρης Πολυχονίδης έκανε τρομερό αγώνα για να κερδίσει το αργυρό μετάλλιο στο τάι μπρέικ κόντρα σε έναν εξαιρετικό αντίπαλο, τον Τσέχο Άνταμ Πέσκα.

Ο Γρηγόρης Πολυχρονίδης βρέθηκε πίσω στο σκορ από το πρώτο σετ με 3-0, όμως στα τρία που ακολούθησαν ήταν συγκλονιστικός. Πόντο – πόντο μείωσε τη διαφορά και στο τελευταίο σετ ισοφάρισε σε 3-3 για να οδηγήσει τον τελικό στο τάι μπρέικ.
Στο τάι μπρέικ ο Πέσκα ήταν καλύτερος για να πάρει τη νίκη με εξαιρετικές βολές.
Για τον Πολυχρονίδη αυτό είναι το τρίτο αργυρό μετάλλιο στο ατομικό μπότσια BC3.