Αργυρό ο Χρήστου στο Μάρε Νόστρουμ

Ένα μετάλλιο και δύο πολύ καλές εμφανίσεις στα σπριντ ήταν ο ελληνικός απολογισμός της πρώτης μέρας των αγώνων κολύμβησης Μάρε Νόστρουμ που διεξάγονται στο Μονακό.

Ο Απόστολος Χρήστου, αν και κολύμπησε στην πρώτη διαδρομή του τελικού των 100μ. ύπτιο, έκανε εξαιρετική κούρσα για τα δεδομένα της εποχής και με 54.25 κατέλαβε τη 2η θέση, χάνοντας μόνο από τον Μάικλ Άντριου που ολοκλήρωσε σε 53.84. Τρίτος ο Αυστριακός Μπρέρνχαρντ Ράιτσχαμερ με 54.51.
Ο Χρήστου πραγματοποίησε καλή εμφάνιση και στα 50μ. ύπτιο ξεκινώντας με 25.90 στον πρώτο γύρο έχοντας την 7η επίδοση, συνέχισε με 25.71 στον ημιτελικό και στην οκτάδα με 25.33 ήταν 4ος. Συνεχίζει αύριο διεκδικώντας θέση στον τελικό που είναι μονομαχία

Ο Κριστιάν Γκολομέεβ ήταν ο πιο γρήγορος στα προκριματικά των 50μ. ελεύθερο με 22.39, ενώ συνέχισε στον επόμενο γύρο με 22.12 για να προκριθεί με τη δεύτερη επίδοση. Στην οκτάδα, ο ταχύτερος Έλληνας κολυμβητής ήταν ο πιο γρήγορος με 21.81 και συνεχίζει και αυτός αύριο.

Στα 100μ. πρόσθιο των γυναικών, η Νικόλ Παυλοπούλου αγωνίστηκε στον τελικό Β και με 1:12.04 ολοκλήρωσε στην 7η θέση. Η Γιούλια Εφίμοβα με 1:05.77 ήταν η νικήτρια στον τελικό.

Στον τελικό Β των 100μ. ελεύθερο έπεσε ο Ανδρέας Βαζαίος που κολύμπησε σε 51.45 και κατετάγει και αυτός 7ος. Ο ταχύτερος όλων ήταν ο Ρώσος Βλαντ Γκρίνεφ με 48.58.