Γκόλντεν τουρ: Αργυρό στο 50αρι ύπτιο ο Χρήστου, χάλκινο η Δαμασιώτη στο 100αρι πεταλούδα

Στην πρώτη ενότητα των απογευματινών τελικών του γκόλντεν τουρ της Μασσαλίας, οι Έλληνες κολυμβητές και κολυμβήτριες κατάφεραν να ανέβουν στο βάθρο δύο φορές.

Στη 2η θέση μαζί με τον Γάλλο Μεουέν Τομάκ τερμάτισε το 50αρι ύπτιο ο Απόστολος Χρήστου κολυμπώντας το γρήγορο για την εποχή και την περίοδο προετοιμασίας που βρίσκεται, 25.21. Καλή επίδοση και από τον Βαγγέλη Μακρυγιάννη που ολοκλήρωσε 7ος με 25.68. Νικητής ο Γιοάν Εντογιέ Μπρουάρ με 25.04.

Χάλκινο μετάλλιο για την Γεωργία Δαμασιώτη στα 100μ πεταλούδα. H 18χρνη κολυμβήτρια πλησίασε το ατομικό της ρεκόρ (59.57) κάνοντας 1:00.48 βελτιώνοντας το πρωινό 1:00.65. Η Μαρί Βετέλ με 58.04 ήταν η νικήτρια με δεύτερη την Ολλανδέζα Μάικε Ντε Βαρντ που κολύμπησε σε 58.99.

Στα 400μ ελεύθερο, ο Άλκης Κυνηγάκης τερμάτισε σε 3:57.87 (έχει ατομικό 3:53.31) και ήταν 6ος στον μικρό τελικό με τον Κωνσταντίνο Εγγλεζάκη να ολοκληρώνει σε 4:01.82 (8ος) κάνοντας περισσότερο ξεμούδιασμα (έχει 3:49.27). Ο Γάλλος Γιορίς Μπουσά με 3:48.14 ήταν ο ταχύτερος όλων.

Στα 200μ πεταλούδα, ο Στέφανος Δημητριάδης με το 2:00.53 ολοκλήρωσε 6ος στο μεγάλο τελικό και ο Απόστολος Παπαστάμος με 2:01.30 ήταν 1ος στο μικρό τελικό και 8ος στη γενική κατάταξης. Καλή επίδοση από την 19χρονο Γάλλο Λεόν Μαρσάν που τερμάτισε σε 1:56.33 και ήταν ο νικητής.