ΤΕΝΙΣ

Αρχή με νίκη για τον Τσιτσιπά στο μάστερς της Σαγκάης

Με νίκη ξεκίνησε ο Τσιτσιπάς στο masters της Σανγκάης και συνεχίζει στον τρίτο γύρο του τουρνουά, στην προσπάθεια της συγκομιδής βαθμών για τον τελικό του ΑΤΡ.

της Πηνελόπης Γκιώνη

Με 2-0 στα σετ ο Στέφανος Τσιτσιπάς επικράτησε απέναντι στον 19χρονο Καναδό Φελίξ Ογκέρ Αλασίμ και η νίκη κρίθηκε στα τάι μπρεικ (7-6 (3), 7-6 (3)), με τον Έλληνα τενίστα να παίρνει και 90 πολύτιμους βαθμούς (3,460) για την πρόκρισή τους στον τελικό του ΑΤΡ (Nitto ATP Finals) το Νοέμβριο. Ο Τσιτσιπάς δεν έκρυψε την χαρά του όταν αντιλήφθηκε τη νίκη του, αφού ο στόχος της χρονιάς ήρθε ακόμη πιο κοντά, ενώ όπως φάνηκε η αποτοξίνωση από τα σόσιαλ μίντια βοήθησε το νεαρό τενίστα.

Ο Τσιτσιπάς προκρίθηκε στον τρίτο γύρο του τουρνουά και επόμενος αντίπαλός του θα είναι ο Πολωνός Χουμπέρτ Χουρκάζ, Νο33 στο ράνκινγκ, ενώ αν όλα πάνε καλά σύντομα θα βρει μπροστά του τον Νόβακ Τζόκοβιτς.

Ωστόσο, χθες ο Έλληνας τενίστας αγωνίστηκε και στο διπλό με συμπαίκτη τον Ολλανδό Γουέσλι Κούλχοφ όπου γνώρισαν την ήττα από τους Ρέιβεν Κλάουσεν (Νότια Αφρική) και Μάικλ Βένους (Νέα Ζηλανδία), που επικράτησαν με 2-0 σετ (6-4, 7-6 (8)).

Η Μαρία Σάκκαρη, επίσης, αποσύρθηκε από το τουρνουά του Λιντζ, 15 λεπτά πριν τον αγώνα της, αφού ο τραυματισμός στον αριστερό της καρπό όπως φάνηκε δεν έχει θεραπευτεί ακόμη και δεν της επιτρέπει να αγωνιστεί.