ΞΙΦΑΣΚΙΑ

Αρίστων Παιανίας: Πρωταθλητής Ελλάδος εφήβων ο Θεοδωρόπουλος!

Από τον Αρίστωνα Παιανίας, έναν από τους συλλόγους που καλλιεργούν με συνέπεια το ευγενές άθλημα της ξιφασκίας, λάβαμε και αναδημοσιεύουμε δελτίο τύπου για τις επιτυχίες των αθλητών του στο πανελλήνιο πρωτάθλημα εφήβων-νεανίδων.

Ακολουθεί η ανακοίνωση: Το πανελλήνιο πρωτάθλημα εφήβων-νεανίδων διεξήχθη με επιτυχία στην αίθουσα ξιφασκίας του ΟΑΚΑ, από τις 28 έως τις 30 Μαΐου. Την Παρασκευή 28/05 αγωνίστηκαν 56 έφηβοι από όλη την Ελλάδα ανάμεσα στους οποίους αναδείχθηκε πρωταθλητής ο Θεοδωρόπουλος Παναγιώτης (2006), ενώ ο Καραμπάσης Κωνσταντίνος (2006) κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο. Οι δυο αθλητές του Αρίστων Παιανίας έχουν δείξει από τα πρώτα τους βήματα την αφοσίωση τους στο άθλημα της ξιφασκίας και το έχουν αποδείξει καθώς δεν είναι η πρώτη φορά που ο Θεοδωρόπουλος και ο Καραμπάσης συναντιούνται στο βάθρο. Δυναμική εμφάνιση έκαναν και στα ομαδικά της Κυριακής καθώς μαζί με την υπόλοιπη ομάδα – Μωραΐτη Φίλιππο και Λαφαζάνη Λουκιανό- κατέκτησαν την τρίτη θέση στο βάθρο.

Εξαιρετική εμφάνιση έκανε και η Θεοδωροπούλου Ανδριάνα (2004) το Σάββατο 29/05 καθώς κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο ανάμεσα σε 58 Νεανίδες! Την Κυριακή στα ομαδικά η ομάδα των κοριτσιών – Θεοδωροπούλου Ανδριάνα, Γιαννάκη Δανάη, Τσαλαμανιού Ελένη, Μαλισσόβα Δήμητρα – κατέκτησαν επίσης την τρίτη θέση στο βάθρο.
Παρά τις δυσκολίες της πανδημίας οι αθλητές μας δεν σταμάτησαν την σκληρή δουλειά και την προσπάθεια. Είμαστε υπερήφανοι για όλους!