ΜΠΑΣΚΕΤ

Ασύλληπτο ρεκόρ πόντων!

Ο Κλέι Τόμπσον έκανε όλο το ΝΒΑ να παραμιλάει τα ξημερώματα. Πέτυχε 37 πόντους στο τρίτο 12λεπτο του αγώνα των Ουόριορς με τους Κινγκς , επίδοση που αποτελεί ρεκόρ στην ιστορία του ΝΒΑ! Συνολικά έφυγε από το παρκέ με 52 πόντους και φυσικά οι Ουόριορς κέρδισαν με 126-101.

του Γιώργου Συρίδη

Ο Τόμπσον ξεκίνησε να σκοράρει 9.44 πριν το τέλος της τρίτης περιόδου και τελείωσε στα 4’’ πριν το τέλος της. Σε αυτό το διάστημα είχε 2/2 βολές, 4/4 δίποντα και 9/9 τρίποντα!
Οι 37 πόντοι σε μία περίοδο είναι ρεκόρ στο ΝΒΑ, το οποίο κατείχε από το 2008 ο Καρμέλο Άντονι όταν είχε σκοράρει ως παίκτης των Νάγκετς, 33 πόντους, επίσης στη τρίτη περίοδο.
Πιο πριν ο Τζορτζ Γκέρβιν με τους Σπερς είχε 33 πόντους το 1978, ενώ 32 πόντους είχε την ίδια χρονιά ο Ντέιβιντ Τόμπσον με τους Νάγκετς. Το 1962 ο Ουίλτ Τσάμπερλεϊν είχε σταματήσει στους 31 πόντους ως παίκτης των Φιλαδέλφια Ουόριορς.
«Υπήρξα από τους πιο τυχερούς παίκτες στο ΝΒΑ γιατί έπαιξα μαζί με τον Μάικλ Τζόρνταν, τον Τιμ Ντάνκαν, τον Ντέιβιντ Ρόμπινσον και άλλους σπουδαίους παίκτες. Όσα εντυπωσιακά πράγματα έκανε ο Μάικλ, αυτό που έκανε σήμερα ο Κλέι, δεν το είχα δει να το κάνει ποτέ», έλεγε μετά τον αγώνα ο Στιβ Κερ, προπονητής των Ουόριορς. «Απλά ήθελαν να συνεχίσουν να βλέπουν το σόου και αυτό έκανα», είπε μετά τον αγώνα ο Τόμπσον που παρατηρούσε συμπαίκτες και αντιπάλους να τον κοιτούν απορημένοι με όσα έκανε στο παρκέ.
Τι σημαίνει αυτή η εντυπωσιακή επίδοση για το ΝΒΑ; Είναι η επιτομή της…στατιστικολαγνείας!

• Οι 37 πόντοι του Τόμπσον στο τρίτο 12λεπτο είναι οι περισσότεροι που μπήκαν ποτέ σε έναν αγώνα ΝΒΑ.
  • Ηλικιακά ο Τόμπσον πέτυχε τους 52 πόντους του σχεδόν την ίδια χρονική στιγμή (με μία μέρα διαφορά) που ο Στεφ Κάρι είχε σκοράρει 54 πόντους με τους Νικς το 2013. Και οι δύο σούταραν με 64% και πέτυχαν 11 τρίποντα! Πραγματικά… Splash Brothers!
  • Ο Τόμπσον είχε 11/15 τρίποντα, ποσοστό 73,3% που είναι το μεγαλύτερο στην ιστορία του ΝΒΑ για παίκτες που σούταραν τουλάχιστον 15 τρίποντα σε έναν αγώνα.
  • Σε παίκτες των Ουόριορς ανήκουν τρία σπουδαία ατομικά ρεκόρ: Των περισσότερων πόντων σε έναν αγώνα, των περισσότερων πόντων σε μια περίοδο, των περισσότερων πόντων σε μια περίοδο σε αγώνα πλέι οφ! Ο Σλίπι Φλόιντ είχε σκοράρει 29 πόντους κόντρα στους Λέικερς στα πλέι οφ, έχοντας αντίπαλο τον πατέρα του Κλέι Τόμπσον, Μάικαλ. Ο Ουίλτ Τσάμπερλεϊν σκόραρε 100 πόντους στις 2 Μαρτίου 1962 ως παίκτης των (Φιλαδέλφια) Ουόριορς και τα ξημερώματα ήρθε η επίδοση του Κλέι Τόμπσον…
  • Οι 52 πόντοι του Τόμπσον είναι η δεύτερη καλύτερη επίδοση για παίκτη των Ουόριορς τα τελευταία 30 χρόνια, μόλις δύο πόντους λιγότερο από τους 54 του Στεφ Κάρι το 2013.