Ασημένιο για Γκολομέεβ

Ένα ακόμα μετάλλιο σε σκυταλοδρομία στο κολεγιακό πρωτάθλημα κατέκτησε ο Κριστιάν Γκολομέεβ, που ήταν δεύτερος με την ομάδα του πανεπιστημίου Αλαμπάμα στις 4Χ50 γιάρδες μ. ομαδική.

του Άκη Ιωακείμογλου

Ο δευτεροετής φοιτητής της Αλαμπάμα ήταν ακόμα πιο γρήγορος στο 50άρι ελεύθερο που κολύμπησε σε σχέση με τον προκριματικό και από το 18.33 πήγε στο 18.24, που ήταν το ταχύτερο από όλα τα 50άρια ελεύθερο του τελικού. Με συνολικό χρόνο 1:23.46 η ομάδα του κολεγίου της Αλαμπάμα κατέκτησε το ασημένιο πετυχαίνοντας νέο σχολικό ρεκόρ, ενώ το χρυσό κατέκτησε η κάτοχος του εθνικού ρεκόρ Καλιφόρνια με 1:22.74.
Ο Γκολομέεβ έχει δύο ακόμα συμμετοχές μπροστά του σήμερα το απόγευμα με τα προκριματικά σε 100 γιάρδες ελεύθερο και 4Χ100 γιάρδες ελεύθερο. Στο 100άρι έχει τον ταχύτερο χρόνο και θα τεθεί ξανά αντιμέτωπος με τον Κέλεμπ Ντρέσλερ, που τον νίκησε στον τελικό των 50 ελεύθερο. Μέχρι στιγμής έχει κατακτήσει ένα ασημένιο μετάλλιο στα 50 ελεύθερο, ένα ασημένιο στα 4Χ50 μεικτή ομαδική και ένα χάλκινο στα 4Χ50 ελεύθερο και φυσικά θα θέλει να κλείσει με ένα χρυσό σε ατομικό αγώνισμα.