Ασημένιο η Αντωνοπούλου, 5η η Αρβανιτάκου στο βαλκανικό

Πολύ καλή εμφάνιση έκαναν οι δύο κορασίδες Αναστασία Αντωνοπούλου και Χριστίνα Αρβανιτάκου στο βαλκανικό πρωτάθλημα βάδην που διεξάγεται στο Ιβάνο Φράνκισκ με την πρώτη να κατακτά το ασημένιο μετάλλιο.

Οι δύο βαδίστριες αγωνίστηκαν στην κατηγορία Κ18 και στα 5χλμ, τον πρώτο αγώνα του πρωταθλήματος, και κατάφεραν να κάνουν πολύ καλές εμφανίσεις. Η Αντωνοπούλου τερμάτισε σε χρόνο 24.35, για να πλησιάσει πάρα πολύ το ατομικό της ρεκόρ (24.31) ενώ η επίδοσή της ήταν ξανά καλύτερη από το όριο για το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ18 του Ριέτι για το οποίο έχει πιάσει ήδη το όριο. Έτσι, θα ανέβει στο δεύτερο σκαλί του βάθρου ενώ η Αρβανιτάκου κατέλαβε την πολύ καλή πέμπτη θέση με επίδοση στα 26:11, για να βελτιώσει το ατομικό της ρεκόρ που ήταν στα 26:25 από το φεστιβάλ βάδην της Πάτρας. Νικήτρια του αγώνα ήταν η Ουκρανή Βαλέρια Σομολίτσκα με 23:22 ενώ το χάλκινο κατέκτησε η Τουρκάλα Σουκραν Αγιάζ με 25:04.