ΙΣΤΙΟΠΛΟΙΑ

Ασημένιο μετάλλιο ο Καρβουνιάρης στο παγκόσμιο!

Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε ο 16χρονος Γιάννης Καρβουνιάρης στο παγκόσμιο πρωτάθλημα RS:Χ στην Ρωσία και πρόσθεσε ακόμη μια επιτυχία στο ενεργητικό του.

τηςΠηνελόπης Γκιώνη

Ακόμη μια επιτυχία έφερε στην Ελλάδα ο νεαρός ιστιοπλόος Γιάννης Καρβουνιάρης που πριν λίγη ώρα ολοκλήρωσε τις εμφανίσεις του στο παγκόσμιο πρωτάθλημα RS:X στην Αγία Πετρούπολη κατακτώντας την δεύτερη θέση στην κατηγορία Κ17 και το ασημένιο μετάλλιο. Η τελευταία ιστιοδρομία έγινε σήμερα με τον Γιάννη Καρβουνιάρη να τερματίζει 5ος και να ξεπερνά τον Τούρκο Κιρίμ Γιορίτογλου, που μέχρι χθες προηγούνταν, και έτσι ανέβηκε στο δεύτερο σκαλί του βάθρου. Νικητής στην κατηγορία ήταν ο Ισραηλινός Ντάνιελ Μπασίκ Ταστάς, που για την ώρα διεκδικεί μετάλλιο και στην κατηγορία των νέων.

Πολύ καλή εμφάνιση ο Λεωνίδας Τσορτανίδης που με την 2η θέση στο σημερινό αγώνα παραμένει στην 12η θέση του συνόλου (11η της κατηγορίας του) ενώ και ο Χαράλαμπος Κόγιας τερμάτισε σήμερα 8ος και διατηρεί την 17η θέση (16η κατηγορίας).