ΙΣΤΙΟΠΛΟΙΑ

Ασημένιοι Καμπουρίδης-Παπαδόπουλος

Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησαν ο Παναγιώτης Καμπουρίδης και ο Στάθης Παπαδόπουλος στα 470, στο ευρωπαϊκό κύπελλο της Ολλανδίας. Το ελληνικό πλήρωμα συνέχισε την εξαιρετική του εμφάνιση, που το έφερε τελικά στο δεύτερο σκαλί του βάθρου

Με την κατάκτηση του ασημένιου μεταλλίου ολοκλήρωσαν την παρουσία τους στο ευρωπαϊκό κύπελλο της Ολλανδίας οι Παναγιώτης Καμπουρίδης και Στάθης Παπαδόπουλος. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησαν οι Σουηδοί Μόλουντ και Όστλινγκ. Τα 470 ανδρών και γυναικών ήταν οι μόνες κατηγορίες που οι κούρσες μεταλλίων έγιναν την Παρασκευή. Στις άλλες κλάσεις γίνονται το Σάββατο, χωρίς όμως ελληνική συμμετοχή.
Τα υπόλοιπα ελληνικά πληρώματα, καθώς και ο Κύπριος Κοντίδης, δεν κατάφεραν να κερδίσουν θέσεις στη γενική κατάταξη μετά και τις σημερινές ιστιοδρομίες.