ΤΑΕ ΚΒΟΝ ΝΤΟ

Ασημένια η Ασπρογέρακα στο Χάρκοβο, χάλκινη η Τυρολόγου στο Λόμελ

Δύο μετάλλια στα βαθμολογούμενα διεθνή τουρνουά που διεξήχθησαν σε Χάρκοβο και Λόμελ, πανηγύρισε το ελληνικό τάε κβον ντο.

Το ασημένιο μετάλλιο στα 57 κιλά στο όπεν Ουκρανίας κατέκτησε η Ανδριάνα Ασπρογέρακα. Η 3η στο παγκόσμιο πρωταθλήτρια του 2015, στον τελικό της κατηγορίας κόντραρε την 24χρονη Ζοάνα Κούνια από την Πορτογαλία, ωστόσο ηττήθηκε 3-2 και έμεινε στην δεύτερη θέση της τελικής κατάταξης. Η αθλήτρια του Άτλαντα Περιστερίου, πριν από το ουκρανικό όπεν βρισκόταν στην 51η θέση της κατάταξης με 70.53 βαθμούς.
Στο όπεν του Βελγίου που διεξήχθη στο Λόμελ, η Χριστιάννα Τυρολόγου ήταν 3η στα 53 κιλά. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια του ΑΣ Βύρωνα, στον δρόμο για τα ημιτελικά σημείωσε τρεις νίκες. Επικράτησε της Μαρουφίδου (εκπροσωπεί την Γερμανία) με 6-0, της Γαλλίδας Ακριμί με 7-4 και της Βραζιλιάνας Τανγκ Σινγκ με 2-0 στον χρυσό πόντο. Στον ημιτελικό ηττήθηκε 7-2 από την Γερμανίδα Φόλγκμαν, ωστόσο η 3η θέση θα της δώσει αρκετούς βαθμούς. Στην κατηγορία των -53 κιλών συμμετείχαν συνολικά 38 αθλήτριες.
Δύο αθλήτριες με τις επιτυχίες τους αυτές πρόσθεσαν βαθμούς στην παγκόσμια κατάταξη ενόψει των Ολυμπιακών Αγώνων Τόκιο 2020.